שני סיורים מנופית לנחל ציפורי   \ אהוד קלפון

הזמנים המומלצים לסיורים לאורך נחל ציפורי הם, בסתיו, בחורף ובאביב.

סיור ראשון

מתחילים את הסיור בכניסה לנופית, ליד הגן  והשביל על שם אוהד זך. יורדים בין מטע השקדים לבין הבתים הקיצוניים, בכיוון צפון מזרח לעבר נחל ציפורי, בירידה די תלולה מלאה אבנים, וצמחיית חורש עשירה. מגיעים למבנה די גדול ששימש כטחנת קמח, הצמודה לאפיק נחל ציפורי הנקראת "טחנת הנזירים". היא הייתה  בבעלותם של הנזירים הכרמליטים שבחיפה שהחכירו אותה. הטחנה פעלה באמצעות מפל מים מלאכותי שהם יצרו בגלל הפרשי הגובה בין אמת המים שהובילה מים במרחק של כששני ק"מ עד לנחל בקרבת הטחנה. הנזירים לא הפעילו אותה אלא השכירו אותה לאנשי שפרעם שטחנו קמח לכל האיכרים בסביבה עד לראשית המאה העשרים. בשנת 1920 היא נסגרה סופית כאשר נפתחו טחנות קמח שהופעלו באמצעות מנועי דיזל שהספקם היה הרבה יותר גדול. כך שהרבה טחנות קמח שפעלו על ידי מפל מים לא יכלו לעמוד בתחרות עם הטכנולוגיה החדשה שהביאו הבריטים לארץ.

מבנה טחנת הנזירים הוא בן שתי קומות, שהכניסה אליו היא מעל לגשר הבנוי מעל לאפיק נחל ציפורי. מעל למשקוף הכניסה של המבנה התחתון, אפשר להבחין בסמל של מסדר הכרמליטים. למעלה יש שרידי אמת מים מפוצלת לשתי אמות שהובילו מים לשתי ארובות שדרכן נפלו המים מגובה רב, במפלים בעלי עוצמה. המפלים הצליחו לסובב כפות וגלגלים (בתחילה מעץ ואחר כך הוחלפו למתכת) בתנועה סיבובית והניעו שני זוגות אבני רחיים ששחקו את גרגירי הדגניים וטחנו אותם לקמח. המים זרמו בארובות, ובמעברים תת קרקעיים בחזרה אל אפיק הנחל. היום מבנה הטחנה משמש כבית קפה ומסעדה לאחר שבמשך כמה עשרות שנים הוא שימש כמכלאת צאן.

יש אפשרות להמשיך לאורך הדרך המקבילה לנחל אל הכניסה לכפר הקטן ראס עלי (גבעת עליל), שם נראה שרידי טחנת קמח בת שתי קומות שבה הארובה הגבוהה ביותר מבין טחנות הקמח בארץ, שגובהה 12.5 מטרים. בסביבות טחנת עליל אפשר לראות את נפתול עליל שהוא פיתול של נחל ציפורי מסביב לגבעת ראס עלי. בתקופה גיאולוגית, הייתה גלישה של אדמה ואבנים מהצד הצפון מזרחי של גבעת נופית, לעבר נחל ציפורי שאפיקו נחסם לזמן רב,  עד שהנחל יצר אפיק חדש, בצורת לולאה  מסביב לגבעת עליל. ממשיכים ללכת בדרך המקיפה את גבעת נופית לכיוון חוואלד, ובצומת הדרכים פונים שמאלה לגבעת נופית. הולכים בדרך עפר ומקיפים את הגבעה תוך עליה מתונה, ומגיעים לפאתי השדה שבין נופית החדשה לבין הכפר חילף. הולכים במקביל לבתים הקיצוניים של נופית החדשה עד לכביש הכניסה לנופית שם סוף הסיור.(לא ללכת בתוך השדה החקלאי של הכפר חילף).

סיור שני

יורדים מנופית לעבר נחל ציפורי כמו בתיאור הקודם, מגיעים לטחנת הנזירים, מבקרים בה וממשיכים מזרחה לאורך הנחל עד לבריכת המים שבעין יבקע. בדרך עוברים שדות עם גידולים חקלאיים המושקים במי הנחל, מטעי רימונים, בוסתנים מעורבים, וקבר מגודר של חייל בדואי . ממשיכים ללכת לאורך הנחל עד לבריכת עין יבקע (מעיין הסוסים), ומשם הולכים בדרך עפר עד שמגיעים לכביש סלול ליד בית הקברות של הכפר הבדואי כעבייה, שם מסיימים את הטיול ושם נקודת האיסוף ברכב בחזרה לנופית. נחל ציפורי הוא נחל איתן שאורכו 32 ק"מ (ובקו אווירי 24). הוא מתחיל בהרי נצרת, חוצה את גבעות טבעון – שפרעם, עושה פיתול (נפתול עליל) מסביב לראס עלי, ונשפך לנחל הקישון בעמק זבולון קרוב לכפר חסידים.  הנחל זורם בעמק רחב המאפשר לבדואים לגדל גידולים חקלאיים המושקים במי הנחל. הקרקע בעמק היא בעיקרה רנדזינה אפורה שנוצרה מסלעי קירטון וסלעי נארי.לאורך הנחל יש נביעות של מים במשך כל השנה. לאורך הנחל אפשר למצוא עצי ערבה, שיח אברהם, קנה וסוף , פטל קדוש, הרדוף הנחלים, צמחי נענה, פרעושית, שנית, ומטעים נטועים בצד הנחל.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע