אושא העתיקה ול"ג בעומר \ אהוד קלפון

 

יש אזכור לספירת העומר בספר ויקרא כ"ג, ט"ו, אולם ל"ג בעומר אינו מוזכר בתנ"ך, במשנה או בתלמוד. זהו מנהג שהתחיל כנראה בצפת כאשר רבי יצחק לוריא (האר"י) שהיה אחד ממגורשי ספרד בשנת 1492 התיישב בצפת קרוב לקברו של רבי שמעון בר יוחאי.

בראשית המאה השש עשרה צוין ל"ג בעומר כיום פטירתו של הרשב"י על ידי המקובלים בגליל ומאז החלה העלייה לקברו בהר מירון ביום זה, הכוללת הילולה וקריאה בזוהר. אחד ההקשרים ליום השלושים ושלושה בעומר שחל בי"ח באייר, הוא מרד בר- כוכבא שהיה בין השנים 132-135 לספירה. המרד נגד הרומאים כידוע נכשל ולאחריו באו גזרות הדריינוס שאסרו המשך הסמכת תלמידים לרבנות, בין יתר הגזרות נגד היהודים בארץ.  רבי עקיבא ותלמידים רבים הוצאו להורג בקיסריה משום שתמכו במרד, אולם חמישה מתלמידיו הצליחו לברוח לאושא, שם ביקשו מרבי יהודה בן בבא להסמיך אותם כרבנים. הרבי הזקן חשש שהרומאים יגלו את מעשהו ויחריבו את אושא, לכן הוא יצא אל השדה הפתוח שבין אושא לבין שפרעם, שהיו עיירות יהודיות ושם הסמיכם.

כידוע בשנים ההן, הסנהדרין נדד מתחום יהודה אל הגליל התחתון ועבר לאושא, בית שערים, ציפורי, שפרעם, ובסוף התמקם בטבריה. בין חמשת התלמידים שהוסמכו, היה רבי שמעון בר יוחאי שברח לפקיעין, התחבא במערה במשך 13 שנה עד שהתחלף השלטון הרומי בארץ ישראל והגזרות בוטלו. הוא קבור במירון, שם מתנהלת ההילולא לזכרו ביום פטירתו בל"ג בעומר (על פי המסורת).

הרומאים הרגו את רבי יהודה בן בבא והוא קבור כנראה, בין אושא לשפרעם לא רחוק  ממקומה של "אבן השבת". בקצה חורשת איקליפטוסים (ביער חרוביה) בפאתי שדה חקלאי פתוח, נמצאת אבן גיר שטוחה, כמעט עגולה, שעליה יש חריטה של האותיות "תחום שבת" באותיות לטיניות. אולי יש לזה קשר לקצה תחומה של אושא העתיקה על גבול תחומה של שפרעם שם כנראה התרחש סיפור הסמכת תלמידיו של רבי עקיבא על ידי רבי יהודה בן בבא. הצומת של כביש יגור- שפרעם נקרא "צומת סומך" על שם מעשה ההסמכה שהיה ליד הכפר העברי הקדום אושא.

אפשר לערוך טיול רגלי מנופית עד ל"אבן השבת" ולקברו של רבי יהודה בן בבא במועד קרוב לל"ג בעומר. אפשר גם לנסוע בכביש יגור- שפרעם וכמה מאות מטרים לפני צומת סומך לפנות ימינה אל דרך עפר המובילה ליער חרוביה. בצומת דרכי עפר, לפנות שמאלה ושם לחנות. הולכים ברגל לעבר שדה פתוח, פונים ימינה והולכים בין השדה לבין  חורשת איקליפטוסים, עד שמוצאים את "אבן השבת" (לא להתייאש, כדאי להמשיך ולחפש). לאחר שמצאנו אפשר להמשיך ללכת ברגל עד לקברו של רבי יהודה בן בבא הנמצא סמוך לכביש שבין צומת סומך לבין שפרעם. בעונה זו אפשר להתרשם מזרימתו השופעת של נחל ציפורי שהוא נחל איתן, ליהנות מהשרביטים הגבוהים של החוטמית הזיפנית שלאורכם יש פרחים ורודים ענקיים, פרגים אדומים, פרחי חרדל צהובים, קחוונים לבנים ושדות הקמה הנמצאים בתהליך הקציר.

העצים הטבעיים הנפוצים בסביבה הם חרובים, אלון התבור, אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, אשחר ושיחים למיניהם. העצים הנטועים הם איקליפטוסים, ברושים ואורנים. 

[למאמרים נוספים]