צרעת הפלך   \ אהוד קלפון

צרעת הפלך ( Polistes dominulus)   

בחלון מזרחי החם של הבית, בנתה צרעת הפלך את הקן, שנה אחר שנה בעונת האביב. הצרעה נקראת כך, משום שהבטן שלה מחודדת כמו פלך והכינוי העממי שלה הוא פלכית. המלכה הצעירה מופרית פעם אחת בחייה בסתיו על ידי זכר (שלא שורד). היא נכנסת לתרדמת חורף ארוכה ובאביב היא בונה קן ומטילה בו ביצים. היא מטפלת ברמות הבוקעות מהביצים  ודואגת להזנתן בחרקים, עד לשלב האחרון שבו נולדות הצרעות הפועלות. הגלגול המלא מהביצה עד לצרעה, נמשך 40 יום.

עם הופעת הצרעות הראשונות, מתרכזת המלכה בהטלת ביצים והפועלות מטפלות בה ובצאצאים. המלכה של צרעת הפלך (שחייה מספר שנים), חוזרת לאותו מקום הטלה כל שנה, ומטילה ביצים באותו הקן אם הוא נשמר שלם. אם הקן נהרס או נעלם, היא בונה קן חדש בדיוק באותו מקום ובאותה הנקודה. כמעט בכול שנה בעונת אביב, הרחקתי קני צרעות בגדלים שונים מבתים בסביבתי וכך היה באביב השנה.

המלכה בנתה קן באותו המקום והצרעות שרק נולדו, גוננו על הקן וחיפשו מזון (צוף פרחים וחרקים). הפעם התקרבתי כנראה יותר מדי אל הקן, הצרעות תקפו אותי מתוך הגנה עצמית והתוצאה הייתה מספר עקיצות כואבות בפנים. חשבתי לעצמי אם כבר נעקצתי, לפחות אשלים את המשימה ואסלק את הקן במלואו שהיה תלוי במהופך מתקרת החלון. הצרעות עפו לכול רוח והמצור על הבית הוסר עד לאביב של השנה הבאה.

צרעת הפלך נפוצה מאוד באזורנו, אורך גופה 15 מ"מ וצבעה שחור עם פסים צהובים. היא בונה את הקן מקליפות עצים שהיא לשה ביחד עם הרוק ומעט מים עד שמתקבלת עיסת נייר, שממנה היא מעצבת את המשושים של הקן. המלכה מטילה ביצים בגביעי "הנייר" של הקן ומדביקה אותן אל הדפנות. כעבור שלושה ימים בוקעים הזחלים הניזונים מחרקים במשך כשלושה שבועות, עד לשלב הגולם הנמשך עוד כשלושה שבועות. מהגביעים הסגורים שבהם נמצאים הגלמים (שאינם אוכלים), יוצאות הפועלות המתחילות מיד לעבוד.

צרעה זו נפוצה במזרח הים התיכון ובאירופה ובתחילת שנות השמונים היא הגיעה לצפון אמריקה, שם היא מצליחה להכניע בהדרגה את הצרעה המקומית(Paper Wasp) משום שכושר הריבוי שלה ושרידותה גבוהים יותר מהצרעה המקומית (שהיא קרובת משפחתה). צרעת הפלך ידועה באגרסיביות שלה כשהיא מגינה על הקן, אולם היא לא תתקוף אף אחד שהולך במרחק בטוח מהקן. היא מזהה תנועה כבר ממרחק של שישה מטרים והיא תהיה תמיד מוכנה לכול ניסיון התקרבות אל הקן.

כדי להימנע מעקיצות, יש להרחיק את הקן עוד בראשית בנייתו על ידי המלכה (בראשית האביב). אם יש בו צרעות, רצוי להתקרב אליו בלילה (בשעה שגם המלכה וגם הפועלות בקן), להורידו בעזרת מקל ארוך ולהשתמש בריסוס נגד חרקים או בעשן כדי להבריח את הצרעות.  הצרעה המזרחית שגם היא מצויה בסביבה, גדולה בהרבה מצרעת הפלך ועקיצתה כואבת יותר. היא פעילה במשך כול חודשי הקיץ ורצוי להתרחק ממנה ומהקן שלה. עקיצות של צרעות, עלולות לגרום לנפיחות בעור ללא שום סכנה, אלא אם כן יש לאנשים אלרגיה לרעל הצרעות, והם חייבים לקבל טיפול מידי מתאים, כי יש בזה סכנה של ממש.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע