העולם מתחמם   \ אהוד קלפון

חוקרים רבים טוענים, שמאז ראשית שנות השבעים של המאה העשרים, נמדדו טמפרטורות גבוהות יותר בכדור הארץ, ממה שהיה  לפני כן. מאז 1980 היו עשרים שנים חמות מעל לממוצע ומאז 1998 היו שלוש שנים חמות מאוד. כדור הארץ מעולם לא התחמם במהירות כזאת, כפי שזה קרה במהלך 30 השנים האחרונות. התחממותו המהירה, היא תוצאה של אפקט החממה, הנגרם משריפת דלק ופחם בתעשייה ובמכוניות. יש עליה מתמדת בריכוז של CO2 באוויר, שהוא גז הלוכד את קרני השמש בחלק התחתון של האטמוספרה ומעלה את הטמפרטורה בכדור הארץ. הגזים הנוספים המצטברים באטמוספרה וגורמים לפרוק שכבת האוזון (O3)  הם מיתן וגזי CFC )  (Chlorofluorocarbons.

חישבו ומצאו שאם נכפיל את אחוז הפחמן הדו חמצני באוויר, הטמפרטורה בכדור הארץ תעלה בשתיים עד חמש מעלות צלזיוס . זה יביא בעקבותיו להתרבות שנות הבצורת והתמעטות מי השתייה, המהווים פחות מאחוז אחד מכלל המים בכדור הארץ. תהיינה יותר שרפות ביערות כמו שהיה הקיץ (05) בפורטוגל, בספרד ובמערב ארה"ב והקרחונים עלולים להפשיר בהדרגה בהרים ובים הקרח הצפוני. טוענים שאם רק שכבת הקרח המכסה את האי גרינלנד תימס, מפלס המים עלול לעלות לגובה של שישה מטרים ולהציף חופים נמוכים. כדי למנוע קטסטרופה גלובאלית לפלנטה היחידה שעליה יכול האדם לחיות (בהווה), חייבים להפחית באופן הדרגתי את השימוש בשריפת דלק ופחם ושרפות אחרות. חייבים למצוא  מקורות אנרגיה חלופיים שאינם מזהמים את האוויר ולהגביר את השימוש באנרגיה סולרית לחימום ולהפקת חשמל כמו החוות הסולריות המוקמות בקליפורניה בהספק של 800 מגה ואט. צריך לנצל אנרגיות טבע נוספות כגון, רוח, גלי הים, אנרגיה גיאותרמית ושימוש בסוללות חשמליות וגז מימן להנעת מכוניות.     

כדור הארץ הוא כוכב הלכת היחיד במערכת השמש שלנו שיש בו חיים, על פי מה שידוע לנו היום. לשם השווה, נוגה וארץ היו פעם דומים והיום נוגה הוא כוכב לכת מת, המורכב מגזים רעילים באטמוספרה צפופה המורכבת מ 96% CO2 , 3% חנקן ואחוז הליום וארגון. הרכב זה הוא תוצאה מפעילות טבעית של אלפי הרי געש. שכבת הפחמן הדו חמצני הצפופה, יצרה את אפקט החממה בכוכב נוגה והטמפרטורה שלו עלתה ל 480 מ"צ. האטמוספרה בכדור הארץ  לעומת זאת, מורכבת מ 78% חנקן 21% חמצן, ועוד כמעט 1% ארגון ומעט CO2 .  בגובה שבין 20  ל 30 ק"מ, נמצאת שכבת אוזון (O3 ) המגנה על החי והצומח מפני קרינה אולטרה סגולית מזיקה המגיעה מהשמש. היבשה תופסת שליש משטחו של כדור הארץ ושני שליש מכוסים מים שלמעלה מ 99% מהם הם מים מלוחים. הוא מסתובב סביב צירו במהירות של חצי ק"מ בשנייה ונע במסלול אליפטי סביב השמש במהירות של 29 ק"מ בשנייה. עונות השנה נגרמות בשל נטיית ציר סיבוב כדור הארץ בזווית של 23.5 מעלות ממישור סיבובו סביב השמש, לכן זווית פגיעת קרניה משתנה במהלך השנה. חובה לשמור את הרכב האטמוספרה הנוכחי בכוכב הלכת שלנו (המאפשרת חיים), אם כל הארצות המתועשות בעולם יפחיתו באופן הדרגתי של פליטת גזי החממה לאוויר, עד למניעתם באופן מוחלט.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע