נחליאלי בגינה   \ אהוד קלפון

נחליאלי לבן ( Motacilla alba )Pied Wagtail  

הנחליאלי שייך לסדרת ציפורי השיר ולמשפחת הנחליאלים. הוא מגיע מאירופה בסתיו, בחודשי אוקטובר- נובמבר וחורף  מסביב לים התיכון בכפרים עשירים בחרקים כמו בסביבה שבה מגדלים בעלי חיים, בשדות ובאזורים פתוחים. תעופתו גלית, כלומר הוא חותר בכנפיו ועולה באוויר למעלה ולאחר מכן הוא מצמיד את כנפיו לגופו וצונח למטה. המעוף הגלי עוזר להגנתו באוויר, כי זה  מקשה מאוד על אויביו להשיגו.

הוא נודד בשעות הלילה (כמו ציפורי שיר קטנות אחרות) ונח ואוכל בשעות היום. הוא חוזר צפונה לאירופה בחודשי מרץ – אפריל לאותו מקום קבוע שבו הוא מקנן ודוגר כל שנה. זוגות הנחליאלים אינם קבועים, לעתים רואים נקבה של נחליאלי עוברת מטריטוריה של זכר אחד לטריטוריה של זכר אחר. הנקבה בונה את הקן בעצמה ודוגרת על הביצים לבדה. רוב הנחליאלים חולפים מעל ישראל וחורפים באפריקה ומעטים נשארים כאן בחורף עד לשובם צפונה באביב. יש מעט זוגות נחליאלים הנשארים כאן במשך כל השנה, ולא שבים לנדוד צפונה.

העופות הקטנים הניזונים מחרקים כמו הנחליאלי ואדום החזה, מצוידים במקור דק (כמו פינצטה) המותאם לתפיסת חרקים ותולעים. הם שומרים על טריטוריה פרטית שלהם בקנאות בעונת החורף (כי יש מעט חרקים), כדי שיוכלו לשרוד, בסביבה שתוכל לקיים אותם. לעומתם, עופות הניזונים מזרעים ומצמחים, כגון זרזירים, מבלים את החורף בלהקות גדולות, כי המזון הצמחי נמצא בשפע בשדות.

השם נחליאלי בא מהמילה נחל, כי באירופה הוא מבלה את רוב זמנו בסביבת נחלים ומקווי מים. הנחליאלים נודדים לאזורנו בסתיו בעיקר מארצות ממזרח אירופה, מרוסיה ומארצות סקנדינביה. כל נחליאלי מבלה במהלך היום, בטריטוריה פרטית שלו ובערב הרבה נחליאלים מתקבצים יחד ללינת לילה משותפת המעניקה להם חום וביטחון. למחרת היום הם שוב נאבקים זה בזה על מזון וסביבת מחייה. משקל הנחליאלי  25 גרם, הוא נע מהר על הקרקע וזנבו הארוך משמש לו לאיזון ושמירה על שיווי משקל. יש עוד לפחות מין אחד המגיע לכאן בסתיו (ובולט פחות), זהו הנחליאלי הצהוב.

קיים די מורפיזם מיני (דו צורתיות מינית) אצל הנחליאלים, כלומר יש הבדל בין זכר לנקבה. אפשר לזהות נחליאלי זכר (בוגר) בכיפה השחורה שלראשו ואת הנקבה בכיפה האפורה. בימים שלפני הנדידה צפונה, מתחזק גם הצבע השחור בחזהו של הזכר. אפשר לראות שני זכרים מתחרים על אותו שטח מחייה. הזכר בעל הטריטוריה, מנתר לאוויר כשהוא מפנה את אצבעות רגליו עם טפריו כלפי הזכר שפלש לתחום מחייתו וזה מסתלק. הנחליאלים רצויים בגינה כי הם אוכלים הרבה חרקים ומדללים את אוכלוסיותיהם. 

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע