פלנטה מחוץ למערכת השמש     \ אהוד קלפון

בסוף ינואר 06 התגלה כוכב לכת חדש (פלנטה), מחוץ למערכת השמש שלנו. מסביב לשמש מסתובבים כידוע כעשרה כוכבי לכת (שהתגלו עד כה), אולם ידועים עוד, קרוב למאה ושישים כוכבי לכת  (Planets) מחוץ למערכת השמש.  פלנטות אלו מעולם לא צולמו עד לגילוי כוכב הלכת הנוכחי. הסיבה שלא הצליחו לצלמם היא, שאינם מוארים מספיק על ידי כוכבי ה"שבת"(Stars)  שמסביבם הם מסתובבים.   

כוכב הלכת החדש התגלה באופן עקיף, בזמן שחוקרים עקבו אחר תנועתם של כוכבים. בתצפיתם הנוכחית הם גילו, שאם שני כוכבים חולפים זה על פני זה, כוח הגרביטציה של כוכב אחד גורם לכיפוף קרני האור המגיעות מהכוכב השני ומסית אותן ממסלולן. זה יוצר תופעה של מיקוד קרני האור כמו בעדשה ענקית, המרכזת את הקרניים ומגדילה את עוצמתן.

במקרה של התצפית הזאת, האור המרוכז שהתעצם, הבליט את כוכב הלכת החדש שהיה מוסתר קודם לכן מהטלסקופים הכי משוכללים. הוא התגלה במקרה, תוך מעקב אחרי תנועתם של שני כוכבים, שחלפו זה על פני זה.

באופן כללי ידוע, שכאשר קרני האור עוברות מסביבה אופטית אחת לסביבה אופטית אחרת, מהירות האור משתנה וכך גם כיוון הקרניים.  קרני האור שנעות בחלל או שעוברות באטמוספרה של כדור הארץ,  אינן נשברות, כי אין הבדל משמעותי בסביבות האופטיות שבהן הן עוברות.

אולם כוח הגרביטציה החזק של כוכב גדול, יכול לכופף את קרני האור ולשנות את כיוונן.

הדוגמה לכך היא, ההשפעה שיש לכוח המשיכה הרב של ה"חורים השחורים" על קרני האור, הנבלעים בתוכם.  

ידוע למשל, שעל מנת להתנתק לגמרי מכוח המשיכה של כדור הארץ  ולנוע בחלל, חייבים להגיע ל "מהירות בריחה" המתקרבת ל 12 ק"מ בשנייה.

ל"חור השחור" יש  כוח משיכה כל כך גדול, שאפילו האור שנע במהירות של שלוש מאות אלף קילומטרים בשנייה, לא מצליח לברוח ממנו ונשאר לכוד בתוכו. ה"חור השחור" היה פעם כוכב שהתפוצץ, החומר שלו קרס פנימה ונדחס וכוח משיכתו עלה מאוד.

למעשה איש לא ראה "חורים שחורים" בחלל, כי האור לא מצליח להתנתק מהם ולהגיע לעינינו. הם משייטים כגופים חשוכים בחלל והתגלו בעזרת מכשירים שונים ולא בעזרת טלסקופים.

על מנת לגלות כוכבי לכת אחרים מחוץ למערכת השמש שלנו (כפי שגילו את הפלנטה החדשה),  החוקרים סורקים מאות אלפי כוכבים ביום, עוקבים אחר תנועתם ומצלמים אותם.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע