דג קדום שעלה ליבשה   \ אהוד קלפון

בראשית אפריל 2006 התבשרנו שמשלחת של פליאונטולוגים חוקרים, גילו מאובן עם מאפיינים של דג ושל ייצור יבשתי גם יחד. גילוי זה עורר עניין בקרב חוקרי האבולוציה, כי המאובן שייך לדג שהיה בשלבי מעבר מהמים אל היבשה. מהידיעה שהופיעה בירחון הטבע Nature  , לומדים שהמאובן שנשמר היטב, כולל בעיקר את הראש והחלק הקדמי של הגוף. המאובן נמצא על האי אלסמר - Ellesmere שבצפון קנדה, קרוב לאי גרינלנד ולא רחוק מהקוטב.

בעבר הגיאולוגי הרחוק, האקלים על האי הזה היה סובטרופי והיום הוא קפוא ומכוסה קרח בחורף. קיימת הנחה אצל אותם חוקרים שכל בעלי החוליות היבשתיים (כגון דו חיים, זוחלים ויונקים), התפתחו במהלך האבולוציה מדגים קדומים. בשום מקום בעולם לא נמצאה חוליה מקשרת בין הדגים לדו חיים, עד לממצא הנוכחי. מבין שפע המאובנים של יצורים רבים שנמצאו בעבר, לא היו כאלה  שיכלו להעיד על מעבר מהמים אל היבשה. מאובן הדג שנמצא לאחרונה הנקרא "טיקטליק" Tiktaalic roseae   כלומר "דג מים רדודים גדול" , יכול להעיד על מעבר כזה.

החוקרים טוענים שדג זה, נשם בעזרת זימים במים ובעזרת ריאות על היבשה. יש לו ראש גדול (עם שיניים רבות וחדות), צוואר של קרוקודיל וניזון מבשר. הוא מצויד בסנפירים כמו של דג, אולם היה יכול להרים את עצמו ולצאת מהמים אל היבשה. גופו היה מכוסה קשקשים ואורכו כשלושה מטרים.

הוא חי לאורך תקופת הדיבון שנמשכה מלפני 417 מיליון שנים עד 354 מיליון שנים. במהלך התפתחותו במים רדודים ועל היבשה, הופיעו אצלו גם ריאות וגם זימים. הנחת החוקרים היא שדג זה חי בעבר בעיקר במים ומשם היה עושה גיחות קצרות אל היבשה. הדג טיקטליק ( Tiktaalik ) איבד את מכסה הזימים במהלך התפתחותו לכיוון היבשה  ומניחים שכך נראו אותם יצורים קדומים, שמהם התפתחו כל יתר בעלי החוליות.

לפני כמה שנים נמצא מאובן אחר שהסעיר את חוקרי התפתחות בעלי החיים. זה היה מאובן שלם של עוף שנראה כמו דינוזאור עם כנפיים, בשם ארכיאופטריקס (Archaeopteryx ) .  לדעת החוקרים הוא מהווה חוליית מעבר בין הדינוזאורים (הזוחלים) לבין העופות.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע