מסע לכוכב חמה \ אהוד קלפון

בשבוע של תחילת חודש אוגוסט 2004 נשלחה חללית אמריקאית בשם מסינג'ר לעבר כוכב חמה (מרקורי). החללית צפויה להגיע ליעדה בעוד שבע  שנים, אי שם בשנת 2011, תעבור מרחק של שמונה מיליארד ק"מ. לפי התכנון החללית תחלוף על פני מרקורי בחודש מרץ  בשנת 2011 , היא לא תסתובב מסביבו כי הכוח המגנטי שלו הוא רק 1% מזה של "ארץ" וגם לא תנחת עליו.

דברים שרואים מכאן לא רואים משם: אם היינו מסתכלים מכוכב חמה אל השמים היינו רואים שמש פי שניים וחצי גדולה ממה שרואים על פני כדור הארץ ושמים  שחורים כי אין אטמוספרה שתשבור את קרני השמש.

ילד ממוצע בן 25 שנה עולה לכיתה א' בבית ספר דמיוני במרקורי: כוכב הלכת נקרא על שם אל השליחות הרומי מרקורי (המקביל להרמיס אל השליחות היווני) בגלל סיבוביו המהירים מסביב לשמש. הוא משלים סיבוב אחד מסביב לשמש (כלומר שנה) ב88 ימי ארץ ואין לו אף ירח שמקיף אותו.

ועדת תרבות בנופית מזמינה אתכם לנופשית בחודש מרץ 2011 לצפות ע"ג מסך פלזמה ענק תמונות וסירטי וידאו בשידור חי שהחללית תצלם כאשר היא תחלוף על פניו ואולי עוד יתגלה שבמכתשים העמוקים שבקטבים יש מים קפואים.

לפני 28 שנה נשלחה חללית מרינר 10 לצלם את מרקורי, היא חלפה על פניו שלוש פעמים, אולם זה היה תמיד בצד החשוך שלו. קשה לצפות עליו בעזרת טלסקופים מהארץ ולא רואים אותו בעין רגילה בקו האופק כי הוא נבלע באור השמש בשעת הזריחה ובשעת השקיעה בגלל קרבתו הרבה אליה.

הפעם נשלחה חללית שתחלוף על פניו יותר פעמים ותצלם את האזורים המוארים. מאחר שמסינג'ר תעבור במסעה מרחק של 8 מיליארד ק"מ היא צריכה לפתור את בעיית הדלק שאין לה, לכן היא מנצלת את התנופה שהיא מקבלת מכדור הארץ ומנוגה, תחלוף על פני מרקורי, תקיף את השמש 15 פעמים ותשוב לצלם אלפי תמונות של מרקורי (אולם היא לא תקיף אותו לא תסתובב מסביבו ).

ולסיום קצת פרטים טכניים: הליבה של הכוכב עשויה ברזל, הקליפה מסיליקה וצפיפותו גדולה פי שניים מכדור הארץ. קוטרו 4878 ק"מ (של ארץ  12756 ק"מ), הוא מסתובב מסביב לצירו כל 176 ימי ארץ ואין לו שום זווית נטייה כלפי השמש (לארץ יש זווית נטייה של 23 מעלות כלפי השמש). מרחקו מהשמש 58 מיליון ק"מ (של ארץ 150 מליון ק"מ מהשמש) ויש לו טמפרטורות קיצוניות בין 430 מעלות צלזיוס בצד המואר על ידי השמש לבין 173 מעלות צלזיוס מינוס בצד החשוך. קרני השמש לא מגיעות אל המכתשים העמוקים הנמצאים בקטבים ושם הטמפרטורה מגיעה למינוס 212 מעלות צלזיוס. השמש מקרינה על כל חלקי כוכב הלכת בזווית קבועה ואין שם עונות שנה דבר שמוריד מאד את ערך הנדל"ן שם.

                                                             

[למאמרים נוספים]