סירה קוצנית   \ אהוד קלפון

סירה קוצנית (Sarcopoterium spinosum) זהו צמח הנראה כבן שיח קוצני סבוך, המרכיב את תצורת הבתה הים תיכונית. אפשר לראות משטחי סירה גדלים על סלעי כורכר לאורך החוף ובשטחים פתוחים בקרחות החורש בהרים. צמחי הסירה הקוצנית זקוקים להרבה אור, לכן הם אינם גדלים בצל עצי החורש. הגובה המרבי של צמח הסירה הוא כחצי מטר וענפיו סבוכים ודוקרניים. הבתה היא פורמציה של צומח ים תיכוני המורכב ברובו מבני שיח נמוכים וצמחים עשבוניים. חברת הסירה הקוצנית היא הנפוצה ביותר בבתות הים תיכוניות בארץ. חברה זו עשירה במיני הצמחים שבה הכוללים הרבה צמחים חד שנתיים.

הרכב המינים משתנה בהתאם למקום הגידול, לטופוגרפיה, למפנה, לעומק הקרקע ולאיכותה. הצמחייה הצפופה של הבתה מחזיקה את הקרקע מפני סחף במדרונות ההרים.

באזורים ים תיכוניים שבהם הסירה הקוצנית שולטת ומכסה את השטח, היה פעם חורש שנהרס ואת מקומם של העצים תופסים היום צמחי הסירה ומלוויה. הסירה גדלה יפה בהרים, באדמות טרה רוסה, באדמות רנדזינה וגם בבתות ספר במדבר יהודה ובנגב. מאידך רוב הקרקעות בעלות אחוז גיר גבוה מאוד הנוצרות מסלעי קירטון רכים, אינן מאפשרות לחברת הסירה הקוצנית להתקיים. חברות הבתה הן הנפוצות ביותר בארץ באזורים ים תיכוניים היכן שאין עצים ושיחים גבוהים. בעונת החורף יש על צמחי הסירה, עלים ירוקים צפופים (המבצעים פוטוסינתזה), הנובלים בקיץ וצומחים במקומם מעט עלי קיץ זעירים. מכאן שהקוצניות ואיבוד עלי החורף הגדולים, הם חלק מהאדפטציה לתנאי היובש של הקיץ הים תיכוני הארוך. תכונות אלו מאפשרות לצמחי הסירה הקוצנית לשמור על המים בתנאי יובש, מבלי ליבול.

הסירה הקוצנית שייכת למשפחת הוורדניים והיא המין היחיד באותו הסוג הקיים באגן הים תיכון. הפריחה היא בין פברואר לאפריל והפרחים שאיבדו את עלי הכותרת שלהם במהלך האבולוציה, אינם מושכים חרקים והסתגלו להאבקה על ידי הרוח. צמחי הסירה הקוצנית הם חד ביתיים והפרחים הם חד מיניים, כלומר על אותו הצמח יש פרחים אבקניים (זכריים) ופרחים עליניים (נקביים). הפרח הזכרי מכיל עד 30 אבקנים והפרח הנקבי מכיל עלי, המורכב מצלקת, עמוד עלי ושחלה. לאחר ההאבקה וההפריה, מתפתח פרי כדורי ספוגי, המבשיל בחודש מאי. 

הקוצים הרבים המכסים את הצמח הם למעשה קצותיהם של ענפים מסועפים, שבחורף הם ירוקים ורכים ובקיץ הם הופכים לקוצים דוקרניים. השם סירה מופיע במקרא בעיקר ברבים, כלומר בשם "סירים". למשל בקהלת פרק ז' פסוק 6 כתוב: "כי כקול הסירים תחת הסיר כן שחוק הכסיל גם זה הבל". מי שהדליק סירה קוצנית יבשה, בודאי שמע את קול פצפוציה. כאשר רואים איך מבעירים עצים במדורה בעזרת סירה קוצנית יבשה ואיך מניחים סיר בישול מעל ל"סירים" הבוערים (רבים של סירה), אז מבינים למה התכוון הפסוק בקהלת "כקול הסירים תחת הסיר".

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע