אלונים בסביבה   \ אהוד קלפון

בגבעות רכס קשט שבין טבעון לנופית, אפשר לראות תערובת של עצים ושיחים שאינה גדלים בדרך כלל יחד באזורים אחרים. אפשר לראות חרוב מצוי, אלון תבור, אלון מצוי, לבנה רפואי, אשחר ארץ ישראלי ועוזרר קוצני מוקפים באלת המסטיק, קידה שעירה, סירה קוצנית וצמחים אחרים. אולם קיים עדיין שריד יער, של חברת אלון תבור בן שלושת אלפי דונם, בגבעות שער העמקים, טבעון ואלונים עד לסוללים ואלון הגליל. בעבר גדלו אלוני תבור רבים גם בשפלת החוף, אולם נשארו רק עצים בודדים במקומות שהיו מקודשים לתושבי המקום. יערות של אלון מצוי גדלים בכרמל, בגליל העליון וברמת הגולן ועצי אלון התולע גדלים ברמת הגולן. אלון מצוי הוא עץ ירוק - עד ושני האלונים האחרים הם עצים נשירים בחורף.  

עצי האלון מוזכרים מספר רב של פעמים בתנ"ך כסמל להתחדשות, לחוזק ולאריכות ימים. ישעיהו כותב בפרק ו פסוק ג : "...ועוד בה עשיריה ושבה והייתה לבער כאלה וכאלון אשר בשלכת מצבת בם זרע קודש מצבתם". יתכן שישעיהו ראה את אלון התולע שגדל בהרי ירושלים ולא את אלון התבור שלא מצוי שם. האלונים הם עצים חד ביתיים עם פרחים חד מיניים ושייכים למשפחת האלוניים. הפרחים הזכריים – האבקניים נישאים על ענפים צעירים דקים היוצאים מבסיסי ענפים בוגרים ונושרים לאחר פיזור אבקתם. 

הפרחים הנקביים – העליניים, גדלים כיחידים ויוצאים מחיקי העלים הצעירים הנמצאים בקצות הענפים. בתוך שנה עד שנה וחצי מתפתח פרי האלון הנקרא בלוט המכיל זרע אחד גדול. הספלול (שבו נמצא הבלוט), בנוי מקשקשים שהתפתחו ממעטפת הפרח וצורתם המפורדת או המאוחה עוזרת בזיהוי מיני האלונים. חולדים ומכרסמים אחרים מפיצים את הבלוטים שהם אוספים ואוגרים במחילותיה, אולם אם הזרעים לא ינבטו בתוך חודש וחצי מזמן נשירתם, הם לא ינבטו יותר. לכל מיני האלונים יש עפצים טיפוסיים להם, הנגרמים על ידי כנימות, חרקים שונים ועוד.

אלון התבור הוא עץ שמוצאו מאזורנו, הוא נשיר בחורף ומגיע לגובה של 15 מטרים. כמו יתר האלונים הוא מותקף על ידי טוואי האלון, שזחליו בונים קן בין ענפיו. בלוטיו הגדולים של אלון התבור משמשים מזון לבעלי חיים וגם לבני אדם.

מאז שנסללה מסילת רכבת העמק בשנת 1905 השתמשו בעצי אלון התבור שנכרתו בשרון ובגליל התחתון, כחומר בערה להנעת קטרי הקיטור. אולם כריתת העצים ההמונית נעשתה במהלך מלחמת העולם הראשונה שהביאה כליה לאלונים. גם תושבי המקום ניצלו את קורות העצים לבנייה ואת הענפים לעשיית פחמים.

אלון מצוי הוא עץ ירוק – עד הגדל בר באזורנו. הוא מאריך ימים מאות שנים ויכול להגיע לגובה של עשרה מטרים ויותר. הוא גדל על קרקע טרה רוסה ושורשיו חודרים לעומק האדמה בין סלעי הגיר הקשים. בלוטיו וספלוליו קטנים יותר משני אחיו (התבור והתולע) והזרעים חייבים לנבוט בצל החורש בתוך זמן קצר או ליבול. אלון מצוי הוא העץ החזק מבין האלונים ומסוגל להתחדש מניצנים חבויים מתחת לפני האדמה לאחר שריפה, כריתה, או רעיית עזים חזקה.           

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע