שלהי הקיץ בגבעות נופית   \ אהוד קלפון

עם התקרב סוף הקיץ וחודש תשרי, רצוי לצאת לסיור בסביבה הקרובה כדי לראות איך נראה הטבע בעונה זו לפני השינויים הרבים שעומדים לחול בו בסתיו. אפשר לרדת משביל אוהד במורד הצפון מערבי וצפון מזרחי של הגבעה לעבר נחל ציפורי וראס עלי.

הולכים לאורך השביל עד שמגיעים לעץ אורן צעיר שמתחתיו נבנה ספסל ישיבה מאבנים מעוטר בקרמיקה אמנותית. ממול לספסל אפשר למצוא מעבר בגדר (ליד מתקן הטיהור הישן), משם אפשר לרדת לאורך צלע הגבעה, עד לתחתית הוואדי. הולכים לכיוון טחנת הקמח הגבוהה שעל נחל ציפורי (טחנת עליל) ובדרך נהנים מפריחת החצבים הנפוצים כאן. אם מעוניינים לראות ממש "יער" של חצבים אפשר לחצות את נחל ציפורי (במקום נוח על אבנים וקצת במים) ועולים על תל חלי המערבי המכוסה כולו בחצבים פורחים. יש כאן ריכוז החצבים הגדול ביותר, באזור זה של גבעות טבעון אלונים שפרעם שבגליל התחתון המערבי.

ממשיכים ללכת על דרך העפר לכיוון קו עמודי הטלפון המחבר את נופית לכפר ראס עלי ועולים לאורכו עד לחורשת איקליפטוס קטנה.  אני ממליץ לעשות כאן הפסקה בצל העצים לפני העלייה התלולה בחזרה לשביל אוהד שבנופית. בעונה זו, נמצאים עצי האיקליפטוס בראשית פריחתם בדיוק בזמן שבני מינם פורחים בראשית האביב באוסטרליה.

מהם צמחים שנוכל לראות במסלול הסיור ובאיזה מצב הם נמצאים בימים אלה של סוף הקיץ. חז"ל אמרו: "שלהי דקיטא קשים מקיטא" (ימי סוף הקיץ קשים מהקיץ). היובש הרב, הצמחייה החד שנתית הנבולה, הצמחים הקוצניים השולטים במדרון הגבעה ובעמק וגם ימי השרב הראשונים של  הסתיו משרים אווירה של קץ. הימים הם ימי סוף אלול ותחילת תשרי כשחודשי הקיץ המובהקים ( תמוז אב ואלול) מתקרבים לקצם. אפשר לראות בפריחת החצבים שבתחתית המורד ובגבעת החצבים שממול, את סוף הקיץ ואת ניצני הסתיו הקרבים. אפשר כבר לחוש בשינויים הראשונים ההולכים ומתגברים בהדרגה, בסביבה הטבעית על כל מרכיביה.

הצמחים היבשים הבולטים ביותר הם קורטם דק בעל הקוצים הרבים, המכסה בצורה צפופה את המדרון הצפון מערבי של הגבעה וקשה לצעוד שם בסנדלים או במכנסיים קצרים. צמחים קוצניים חד שנתיים אחרים הם קיפודן מצוי, דרדר הקרומים, חוח עקוד, דרדר מצוי, חוחן קנרסי, גדילן מצוי, ברקן סורי, קיצנית עטופה ועוד. שלדי צמחים חד שנתיים אחרים שאינם קוצניים שעדיין בולטים הם עולש מצוי, קיצת מסולסלת, שלדי חרצית וצמחי חרדל עם פירות יבשים מלאים בזרעי חרדל (מומלץ לשים כמה זרעי חרדל בפה, לשבור אותם בשיניים ולטעות חרדל אמיתי בלשון). 

צמחים רב שנתיים קוצניים הבולטים במדרונות הם סירה קוצנית וקידה שעירה. המטפסים הירוקים שרואים בסבך החורש הם קיסוסית קוצנית,  אספרג החורש  ושרביטן מצוי (רק לצמח הנקבי יש פירות). מטפסים אחרים כגון זלזלת מנוצה, פואה מצויה ויערה איטלקית ענפיהם יבשים ויתחדשו לקראת האביב. שיחים רבים המכסים את המדרון הם שיחי אלת המסטיק ( רק לצמחי הנקבה יש פרות בעונה הזאת) וכן מספר עצי אלת מסטיק ייחודיים למדרון זה.

יש כאן גם תערובת מיוחדת של מיני עצים, שיחים, בני שיחים וצמחים רבים המתקיימים ביחד באותו מפנה, שלא רואים בהרבה מקומות אחרים וגם לא במפנים האחרים של הגבעות באזור. יש למשל בכרמל או בגליל חברת צמחים שבה שולטים עצי חרוב ואלת המסטיק, יש חברת צמחים שבה רואים אלון תבור ולבנה רפואי ביחד עם המלווים שלהם ויש חברת צמחים שבה שולטים אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית.

אולם במדרון זה הפונה לצפון מערב עד לצפון מזרח, יש מפגש מעניין של כל אלה : חרוב מצוי, אלון התבור, אלון מצוי, לבנה רפואי, עוזרר קוצני, אשחר ארץ ישראלי, בר זית בינוני, רותם המדבר, שרביטן מצוי, אספרג החורש, יערה איטלקית, קיסוסית קוצנית, זלזלת מנוצה, קידה שעירה, סירה קוצנית, שלהבית דביקה, בוצין מפורץ, צלף קוצני, קיצנית עטופה, מוצית קוצנית, גזר הגינה (קפח), שלמון יפואי, תגית מצויה, אזוב מצוי, טבק השיח, לשישית הצבעים, פגם מצוי טיון דביק ועוד גיאופיטים וחד שנתיים רבים שיופיעו בסתיו, בחורף ובאביב.

במהלך הירידה במדרון רואים חפירות ונבירות באדמה שעושים חזירי בר המחפשים שורשי צמחים למאכל. יש גם פעילות אינטנסיבית של נמלים הנושאות מזון בשיירות ארוכות אל הקן ומסביב לו, לנמלים הזכרים ולמלכות, יש כנפיים לזמן קצר בעונה זו, לצורכי מעוף הכלולות באוויר. יש גם תחילת פעילות אווירת של עופות נודדים שאותם אפשר לראות ולשמוע לאורך ימים רבים בסתיו, כגון: עופות דורסים, ברווזים למיניהם, ציפורי שיר חסידות ועוד.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע