טוואי האלון   \ אהוד קלפון

בחורש הכרמל והגליל, אפשר לראות קנים של טוואי האלון על ענפי אלון מצוי. בעונה זו של ראשית הקיץ  (תחילת יוני), רואים בעיקר קנים מלאי גללים של זחלים שכבר עזבו, לאחר פעילות החורף והאביב.

טוואי האלון שייך למערכת פרוקי הרגליים, למחלקת החרקים ולסדרת הפרפרים הכוללים 100 אלף מינים. לכל הפרפרים בסדרה זו יש גלגול מלא, כלומר ביצה, זחל, גולם ובוגר (פרפר). בתוך סדרת הפרפרים, מבחינים בפרפרי יום כגון זנב סנונית ולבנין הכרוב ופרפרי לילה כגון טוואי האלון, שבתאי השקד ועוד.

משפחת הטוואים כוללת את טוואי האלה, טוואי הברוש, טוואי המשי ועוד רבים אחרים. כל פרט במשפחת הטוואים טווה פקעת ומתגלם בתוכה. נקבת טוואי האלון מטילה את ביציה בחודש נובמבר על ענפים דקים של אלון מצוי וכעבור כמה ימים בוקעים זחלים זעירים, הניזונים מעלי האלון.

הזחלים אוכלים עלים וטווים קורים, שמהם בונים קן עבור כל הזחלים. החלל שבתוך הקן מהווה מיקרואקלים נוח עבור הזחלים ובפרט עבור הזחלים הצעירים. לאחר שהזחלים מגיעים לגודלם המרבי, הם יורדים לאורך גזע העץ אל האדמה ושם כל זחל טווה פקעת סביבו ומתגלם בה.

הגלמים נשארים באדמה עד לסתיו ומהם יוצאים פרפרי טוואי האלון. בעונת הסתיו נעשית ההפריה בטוואים ולאחר מכן מתחילה הטלת ביצים על ענפי האלונים והגלגול חוזר על עצמו.       

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע