פירות גן הירק   \ אהוד קלפון

ביום אחד בהיר עם מזג אוויר נעים, החליטה המורה ללמד את ילדי כתתה על ירקות העונה, על ערכם התזונתי וחשיבותם לבריאות הגוף. לשם כך היא יצאה עם תלמידיה לחצר בית הספר והתחילה את השיעור בגן הירק. בלכתם לאורך ערוגת המלפפונים, הם שמו לב שפרחים אחדים מוציאים מתוכם מלפפונים צעירים ולידם פרחים נבולים ללא מלפפונים. הם רכנו על הצמחים השרועים ובחנו מקרוב את מבנה הפרחים על כל חלקיהם. הם גילו  שחלק מהפרחים מכילים רק אבקנים והם פרחים זכריים ובחלקם יש רק שחלה עם צלקת (או מלפפונים זעירים) והם פרחים נקביים. לאחר השלמת תהליך ההאבקה וההפריה, נובלים הפרחים הזכריים ומיתוך שחלות הפרחים הנקביים מתפתחים מלפפונים זעירים ההולכים וגדלים עד להבשלתם בראשית הקיץ. המורה הוסיפה שכך בנויים הפרחים של כל משפחת הדלועיים הכוללים דלעת, קישואים ומלפפונים.   

חגית הקטנה נזכרה שבעבר למדו למיין בין פירות וירקות והיא רואה כעת שפרח המלפפון מוציא פרי. היא מיד שאלה את המורה, לאן שייך המלפפון לירקות או לפירות?  באותו הזמן כבר התנהל ויכוח בין הילדים עצמם על החלוקה שבין ירקות ופירות ולא מצאו תשובה, כי ראו שהמלפפון הוא פרי. הם התיישבו בפאתי הגן, בצל הצפצפה שהתעוררה מתרדמת החורף עם לבלוב מלא ודנו בסוגיית המיון. על סמך ביקורם גם בערוגות העגבניות, הפלפלים והחצילים הם הגיעו למסקנה שהחלוקה לפירות וירקות אינה נכונה ודרושה חלוקה אחרת.   

המורה החליטה לעזור להם בדרך של שאלה שתכוון אותם בפתרון הבעיה. וכך היא שאלה: "מהם החלקים הנאכלים בצמחי גן הירק" ?  אני יודעת ענתה רינת, אפשר לאכול פירות הגדלים בגן הירק כגון חצילים, פלפלים, עגבניות ומלפפונים שזה עתה ראינו. עדי הוסיף שאפשר לאכול חלקי צמח נוספים כגון עלים, גבעולים, שורשים, זרעים ואפילו פרחים. נכון ענתה המורה, תנו לי דוגמאות לכל אחד מחלקי הצמח הנאכלים. הילדים שהבינו את ההיגיון בחלוקה החדשה, ענו במקהלה "כעת זה ברור מאוד". יוני שלא הקשיב קודם לדברי עדי הגדיר פרי כ "חלק הצמח שיש בו זרעים" ומיד התחיל למנות את הפירות הגדלים בגן הירק כגון עגבניות, מלפפונים, פלפלים, קישואים וחצילים (כי בכולם יש זרעים). יפעת העירה לו שרינת כבר אמרה את זה קודם וציינה שגזר הוא שורש מעובה שאוגר מזון בתוכו. אייל אמר שאוכלים את העלים של צמחי החסה, התרד והכרוב.  

חגית ציינה שפקעת תפוח אדמה היא למעשה גבעול, כי יש עליה ניצנים כמו ליתר הגבעולים בצמח. ניר אמר שהוא אוהב לאכול את הפרחים (התפרחות) של הכרובית. מאיה ספרה שהיא פותחת את התרמילים הירוקים של האפונה ואוכלת את הזרעים הטעימים ללא בישול. היא הוסיפה שבקטניות גן הירק כגון שעועית ואפונה, אוכלים את הזרעים הנמצאים בתוך הפרי שצורתו תרמיל. המורה שמחה על החלוקה הבוטנית שהם עשו ובקשה מהם לתת הגדרה קצרה לכל אחד מחלקי הצמח העשבוני שבגן. פרי הוא חלק הצמח המתפתח משחלת הפרח ויש בו זרעים. על הגבעול יש עלים ובחיקם ניצנים. עלה הוא חלק הצמח שיש בבסיסו (בחיקו) ניצן. שורש הוא חלק הצמח הנמצא בדרך כלל מתחת לאדמה ויש בו יונקות.

כרמית הוסיפה שמעתה היא תקפיד לקנות פירות עגבנייה ומלפפון, עלים של חסה וכרוב, גבעולי תפוחי אדמה, שורשים של גזר, תפרחות של כרובית, ניצני אספרגוס וזרעים של שעועית ואפונה. גילי הזמינה את כרמית לבוא אליה כדי להראות לאמא שלה מה יש בסלט, כחלק מעבודת הבית שהן צריכות לסכם. גיא שחשב כל הזמן על הסלטים שמחכים לו בבית, לא עקב בדיוק אחר הדיון ואחר ההגדרות והוסיף שענבים הם פירות עסיסיים עם הרבה זרעים ואפרסקים הם פירות בית גלעין עם זרע אחד (הוא דבר מהרהורי בטנו). 

זה נכון ענתה לו המורה, אולם השאלה שעלתה לדיון בשיעור זה הייתה "מהם החלקים הנאכלים בצמחי גן הירק ולא בכרם בפרדס או במטע.   הפירות שהזכרת, גדלים על עצים ושיחים רב שנתיים, בכרמים ובמטעים ומניבים פרי בכל שנה. לעומתם, צמחי גן הירק הם עונתיים וחד שנתיים. יש צמחי גן המתאימים לגדול בסתיו ובחורף כגון, גזר, חסה, כרוב, כרובית, צנון, צנונית ויש צמחים המתאימים לגדול באביב ובקיץ כגון, עגבניות, פלפלים, חצילים, קישואים ועוד. הילדים חזרו לכתה מרוצים מהסיור בגן הירק ומיד התגייסו להכין סלט מכל מה שהביאו מהבית.

בשעת האכילה, כל אחד ניסה להגדיר את חלקי הצמח שהוא אוכל עם הרבה חיוכים. מנהלת בית הספר שחלפה על פני הכתה מיד הוזמנה לטעום מהסלט שהילדים הכינו. כאשר היא ציינה שסלט הירקות מאוד טעים, הילדים מיד הוסיפו שיש בו גם הרבה פירות. היא התבוננה שוב בסלט ולא ראתה בו אפילו פרי אחד. חיוכים רחבים נראו על פני הילדים ומיד הם הצביעו על החלקים הנאכלים בצמחי גן הירק, כולל הפירות שבהם. המנהלת יצאה מרוצה מהשילוב של תורה, קמח ודרך ארץ .

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע