בולבולים בגינה   \ אהוד קלפון

הבולבולים לנים בזוגות בסבך עצי החורש ליד הגינה ומקדימים להתעורר עם שירה ערבה לפני כולם. עם עלות השחר, הם עטים על כל פרי עסיסי בשל הגדל בגינות הסמוכות ואחר כך הם מתחבאים בסבך ומנהלים שיחות רגועות. כאשר תנובת הפרי מגיעה לשיאה בסוף הקיץ ובראשית הסתיו, באים עוד בולבולים לסעוד, כי יש מספיק מזון לכולם. זוג בולבולים שחי באופן קבוע בסביבה הקרובה, נראה שולט היטב על שטח של דונם אחד, שחלקו חורש טבעי וחלקו גינות עצי פרי.  

מעניין שבמהלך השנים הבולבולים "למדו" שהאדם אינו קוטף פירות מנוקרים ומנוקבים, אלא רק פירות בשלים ושלמים. לכן במקום לאכול פרי אחד בשלמותו ואחר כך לעבור לפרי שני, הם מנקרים בבת אחת בכל הפירות הבשלים והרווח כולו שלהם. בחורשים הטבעיים הם ניזונים מפירות עצי בר ומחרקים, לעומת זאת הם אוכלים פירות עסיסיים במטעים כגון, אפרסקים, משמש, שסק, תמרים, תאנים, גויאבות ותפוחים, ומנקרים גם את קליפות הרימונים על מנת להגיע לפרי העסיסי.       

הבולבול (Pycnonotus ) – Bulbul היא ציפור שיר השייכת למשפחת הבולבוליים, המונה 240 מינים שוכני עצים. זוהי ציפור יציבה באסיה ובאפריקה ובולטת בקול שירתה המונוטוני, שעוצמתו משתנה על פי האתגרים הניצבים בפניה. היא נפוצה בכל מקום בארץ, בעיקר בחורשים ובמקומות ישוב, היכן שיש די מזון למחייתה. היא מתמרנת יפה באוויר בין עצי החורש בכנפיה הקצרות, אולם היא אינה מטיבה לעוף. מקורה כפוף במקצת ורגליה קצרות. הבולבולים אינם נמצאים בשטחים חקלאיים פתוחים, אולם הם מבלים הרבה זמן במטעים שבהם גדלים פירות עסיסיים.

זוג בולבולים תמיד יבחר לבנות קן במקום שיש בו שפע של מזון. בעונת הקינון הנמשכת בין מרץ לאוגוסט, עשויים הבולבולים להשלים שניים עד שלושה מחזורי רבייה, קינון וגידול גוזלים. הקן נבנה על ידי הנקבה, במקום מסתור בין ענפי החורש והזכר עוזר באיסוף זרדים דקים, לאורך כל שבעת ימי הבנייה. הנקבה מטילה עד ארבע ביצים במחזור אחד ודוגרת עליהן לבדה במשך שבועיים ימים עד לבקיעתן. בשלב זה, שני ההורים משתתפים בהאכלת הגוזלים בחרקים ובהמשך גם בפירות. הגוזלים מטופלים בקן במשך עשרה ימים עד שהם מתחילים לעוף, עוד חודש ימים הם נעזרים בהורים מחוץ לקן ובגיל חודש וחצי הם עוזבים את ההורים ועומדים ברשות עצמם.

הבולבולים בארץ צבעם חום אפור, הראש והזנב שחורים ובסיס הזנב (תת – שת) צהוב. קשה להבחין בין זכר לנקבה מרחוק, אולם מקרוב רואים שיש הבדלים בצבעי האישונים. אצל הזכר אישוני העיניים יותר כהים ואצל הנקבה הם יותר אדומים. משקלו של בולבול הוא כ 36 גרם, אורך גופו 21 ס"מ ואורך הכנף כתשעה ס"מ (שהיא כנף קצרה ביחס לגוף). האויבים העיקריים של הבולבולים הם העורבנים הטורפים את הגוזלים והביצים וגם נחשים המטפסים עד לקן.  

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע