שרקרק מצוי    \ אהוד קלפון

שרקרק מצוי  (Merops apiaster)

 

השרקרק הוא ציפור שיר השייך למשפחת הכחלאים ושמו נגזר מקולות השריקה שהוא משמיע.. הוא ניזון מחרקים ובעיקר מדבורים וצרעות, שמהן הוא מצליח להוציא את העוקץ על ידי נקישות במשטח קשה. הוא נקרא באנגלית Bee eater  על שום העדפתו את אכילת הדבורים שהוא תופש באוויר (כמו את יתר החרקים).

מקורו הדק, מותאם היטב לתפישת חרקים גדולים כמו חגבים, ארבה  וחרגולים וגם חרקים קטנים כמו דבורים ואחרים. כנפיו הארוכות של השרקרק, מעידות על תעופתו הטובה. הוא נודד פעמיים בשנה, מאפריקה לישראל באביב ובחזרה לאפריקה בסתיו. לשרקרקים הצעירים יש אותם צבעים פיסיקליים של הבוגרים, רק פחות בולטים. גם צבעי הזכר והנקבה דומים, חוץ מהצבע הלבן הנמצא במצח של הזכר וחסר אצל הנקבה. אורכו של השרקרק כשלושים ס"מ ומשקלו כחמישים גרם.

הוא מגיע לאזורנו בחודש מרץ – אפריל וחופר מחילות הטלה וקינון במדרונות פתוחים וחשופים מצמחייה. לעתים הוא משתמש במחילות מהשנה הקודמת שאותן הוא משפץ, או במחילות חפורות אחרות. השרקרקים מקננים בקבוצות במחילות קרובות באותו קיר או מדרון.

הנקבה מטילה ביצים לבנות בתוך המחילה ודוגרת עליהן והזכר צד חרקים באוויר ומאכיל את האם והגוזלים. השרקרקים מבלים את החורף בלהקות באפריקה ומבלים את האביב והקיץ באזורים סובטרופיים ובאזור הים תיכוני.

   

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע