ארץ הארזים    \ אהוד קלפון

באלף השלישי לפני הספירה, ישבו הפניקים באזור החוף של לבנון והתמחו בבניית אוניות מארזים ומברושים והיו יורדי ים וסוחרים. בתקופת המלכים בתנ"ך, מוזכרים קשרים מיוחדים שהיו בין הפניקים לבין שלמה ואחר כך עם אחאב מלך ישראל. "ויהי חירום נותן לשלמה עצי ארזים ועצי ברושים" (מלכים א' פרק ה' פסוק 24).  חירום מלך צור סיפק לשלמה את קורות העצים לבניית בית המקדש הראשון.

שנים רבות לאחר שהממלכה התפצלה ליהודה בדרום וישראל בצפון, אחאב מלך ישראל נשא אישה פניקית בשם אזבל, שהייתה בת מלך צידון. בתנ"ך מסמל הארז חוזק בניגוד לאזוב. "ויתן אלוהים חוכמה לשלמה ותבונה... וידבר על העצים מן הארז אשר בלבנון ועד האזוב אשר יוצא בקיר" (מלכים א, פרק ה, פסוקים ט – י"ג).  

הארז הוא עץ ממשפחת האורניים המגיע לגובה של כארבעים מטרים וגדל בר בהרי הלבנון  בגבהים של אלף עד אלפיים מטרים. הוא גם גדל בהרים גבוהים וקרים במקומות אחרים בעולם. לבנון נקראת ארץ הארזים ועל דגלה יש סמל של עץ ארז.

שיטחה של לבנון הוא עשרת אלפים חמש מאות קמ"ר, עם אוכלוסיה של כארבעה מיליון תושבים. 60% מהאוכלוסייה חיים בערים כגון עיר הבירה בירות, ג'וניה, טריפולי (טרבלוס), צור וצידון והיתר חיים בכפרים חקלאיים ובעיירות.

קרוב ל 60% מאוכלוסיית לבנון הם מוסלמים. המוסלמים השיעים מהווים 40% , הסונים  20%, הדרוזים 6% (שליש מהדרוזים במזרח בתיכון) והנוצרים מהווים  34% .

בהר הלבנון חיים 35% מהאוכלוסייה, בצפון המדינה 20% , בעיר בירות 16% , בבקעת הלבנון 12%, ובדרום לבנון 17% . המוסלמים הסונים חיים בעיקר בחוף הצפוני מסביב לעיר טריפולי, הדרוזים חיים בחלק הדרומי של הר הלבנון, הנוצרים חיים במזרח בירות, בהר הלבנון, בעיר הנמל ג'וניה ובכפרים שמסביב לה. המוסלמים השיעים מהווים רוב בדרום לבנון ובצפון בקעת הלבנון, שם האדמות הפחות פוריות של ארץ הארזים. הם גם מרוכזים במערב העיר בירות ובדרומה.   

קרוב ל 60% מהכנסות המדינה באות מתיירות ומסחר,  20%  מחקלאות ו 20%  מתעשייה. לבנון גובלת בדרומה עם ישראל, ממזרח ומצפון עם סוריה ובמערב עם הים התיכון. היא ברובה ארץ הררית בעלת אקלים ים תיכוני ומשופעת במשקעים שנעים בין 500 מ"מ עד 1500 מ"מ בשנה, המאפשרים גידולי בעל בקיץ (ללא השקיה).

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע