חיים בריאים בחיק הטבע \ אהוד קלפון

 

החיבור של האדם אל האדמה ואל הטבע, מקרין על בריאותו, נותן מנוח לנפשו ורגיעה למערכות הגוף שלו. הקשר הרגשי שהוא יוצר עם נופי סביבתו, מפיח בו רוח חיים, מרץ לעשייה, חדוות היצירה, וזרימה טבעית שלו במסלול העונות. לאדם יש חוויית התעלות  בעובדו בזיעת אפיו בגינתו, כשריח רגבי אדמה לחים עולים באפו. אם הוא בונה את ביתו בין צמחי בתה וחורשים, בנופי טבע ושטחים פתוחים, באוויר נקי עם שירת ציפורים, הוא ייהנה ממראות הטבע המשתנים ויחוש את החיבור אליהם בכול רמ"ח אבריו ונימי נשמתו.

כדי להגיע לכל אלה, הוא יכול להפוך את הטבע לביתו, או ליצור לעצמו סביבה טבעית מתאימה, שבה הוא יוכל להרגיש חופשי ומשוחרר מלחצים חיצוניים וממתחים פנימיים. יש קשר ישיר וגם עקיף, בין הסביבה שבה הוא חי ומתפקד, לבין איכות חיו, שלוותו, דרך מחשבתו, סבלנותו וסובלנותו כלפי אחרים . אדם שחי כל חיו בסביבה אקולוגי פגועה, עלול לחשוב שכך נראו החיים והסביבה "מקדמת דנא", מבלי לדעת שהמפגעים הקיימים בקרבת ביתו, עלולים להשפיע על חיו ועל איכות חייהם של הסובבים אותו. למעשה, האדם הולך ומתרחק מהסביבה הטבעית שבה הוא עבר כברת דרך ארוכה במהלך האבולוציה ההתפתחותית שלו ונכנס להיסגר בשכונות עירוניות צפופות ועשנות, מרצונו.

ישנם אנשים שלא מרגישים ולא יודעים שזה קורה להם, לכן הם חיים בתחושה שהכול טבעי ונורמאלי ואין צורך לשנות דבר בסביבת מגוריהם. הילדים בפרט, מסתגלים למקום שבו הם גדלים ואותו הם אוהבים, גם אם הוא לא מספק להם את החוויות והריגושים הקיימים בסביבה טבעית- כפרית. הילדים בדרך כלל, אינם מודעים לבעיות האקולוגיות המשפיעות על סביבת מגוריהם והם חשים שזהו המקום הכי נורמאלי והכי טוב עלי אדמות. לכן חייבים להפגיש אותם באופן סדיר, עם ערכי הטבע הקיימים באזורים הכפריים והחקלאיים ועם מחזוריות הטבע בעונות השנה. יש אנשים שנוסעים למרחקים גדולים על מנת להתחבר אל הטבע, לחוש ביופי שבמרחבים הפתוחים, לשמוע את שירת הציפורים, ליהנות ממראות בראשית, מניחוח חציר ומפרחי הבר. הם שבים שמחים לביתם עם אנרגיה עצומה המטעינה את "מצברי החיים", המפעילים את מערכות הגוף והנפש. אלה המתמידים לצאת, נקשרים רגשית אל נופי הבר הטבעיים ושבים אליהם, כדי להרגיש שייכות ליצירות המופת הנפלאות האלה שבהן אפשר לחוש את "דופק הזמן" האין סופי, שהם חלק קטנטן ממנו וממהלכו.  

 

 

[למאמרים נוספים]