מאינה הודית בישראל   \ אהוד קלפון

 

ידוע לנו שבעלי חיים וצמחים זרים הפולשים לבתי גידול אחרים, גורמים להם נזק שחלקו בלתי הפיך. הם מפרים את האיזון האקולוגי והביולוגי העדין, דוחקים את רגלי האורגניזמים המקומיים ותופשים את מקומם.

לדוגמה הארנבות שהגיעו לאוסטרליה גורמות נזקים לחקלאות, הזרזירים שהובאו מאנגליה לארה"ב התפשטו מחוף לחוף וגורמים נזקים. נמלת האש שמקורה בדרום אמריקה, התפשטה לאזורים אחרים בעולם כולל לעמק הירדן.

צמח בשם הטרותיקה סובאקסילאריס (טיונית פולשנית) שמקורו בדרום ארה"ב, התפשט בחולות החף בארץ ומכניע את המינים המקומיים הגדלים בקרבתו, צמחים אחרים הם: פרקינסוניה, רגלת הגינה, צמחי ירבוז, קייצת קנדית, דטורה, טבק השיח ועוד רבים אחרים מהחי ומהצומח.

מאינה הודית Archidotheres tristis  -  Common Myna   

בשנים האחרונות עפות בארץ  מעט ציפורי מאינה הודית הנראות כמו זרזירים. מקור הציפור באי סרי לאנקה (באוקיינוס השקט)  שמדרום לתת היבשת ההודית וכן בדרום מזרח אסיה.

היא הגיעה בדרך כלשהי לאילת ומשם התפשטה למרכז ולצפון הארץ ( בינתיים במספרים קטנים). מאחר שהיא ציפור טרופית, היא לא תתפשט לאזורים קרים או צפוניים מדי. הציפור מאינה, שייכת לזרזירים הטרופיים וקשורה מאוד למעונו של האדם. היא נמצאת במרעה עם הפרות וניזונה מחרקים, וגם בחריש השדות, שם היא מוצאת מזון רב של חרקים תולעים וכדומה.

זוהי ציפור אומניבורוס, כלומר היא ניזונה מכל סוגי המזון הזמינים כגון,  חרקים, תולעים פירות ועוד. הציפור מאינה חיה בזוגות או בקבוצה על אותה טריטוריה. צבעי גופה חום כהה שוקולד, מקורה צהוב , רגליה צהובות, ויש לה פס של נוצות לבנות משני צידי הגוף הבולט בזמן התעופה.

היא משתלטת מהר על כל בית גידול חדש שאליו היא מגיעה, כי היא טורפת ביצים וגוזלים של ציפורים אחרות, ניזונה ממזונם ותופשת את בית גידולם.               

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע