חבצלת קטנת פרחים   \ אהוד קלפון

מעל הגבעה הסמוכה לנופית, גיליתי צמח די נדיר בסביבה זו של הגליל התחתון ושמו   "חבצלת קטנת פרחים"  (Pancratium parviflorum).  הוא גדל על ראש הגבעה שממערב לנופית החדשה ובולט במקבץ פרחים יחיד.   

אפשר להגיע אליו מ"שביל אוהד - סובב נופית" היורד מנופית מערבה לכיוון שביל ישראל. פונים שמאלה (דרומה), הולכים על דרך עפר עד למחסום אבנים ומתחילים לטפס על הגבעה שמימין (מבלי לחצות גדרות). בראש הפסגה נמצא עמוד מתח גבוה ובסביבתו יש לחפש את מקבץ פרחי החבצלת.

חבצלת קטנת פרחים היא גיאופיט בעל בצל רב שנתי גדול הנמצא בעומק האדמה. הוא מתרבה מניצנים המתפתחים על הבצל וגם מזרעים הנוצרים בהלקט הפרי. לפני יציאת הפרחים מהאדמה, הם עטופים ביחד במתחל הנפתח מעל פני האדמה. תפרחות הצמח מגיעות לגובה של כ 40 ס"מ ומונות כחמישה עד שמונה פרחים, הנישאים על עמוד תפרחת אחד. פריחת "חבצלת קטנת הפרחים" נמשכת מאוקטובר עד סוף דצמבר, בניגוד לחבצלת החוף הפורחת מסוף אוגוסט עד אוקטובר.

פרחי החבצלת מופיעים כחודשיים לפני הופעת העלים, הצומחים רק עם רדת גשמי החורף. לפרח יש שישה עלי כותרת לבנים מפורדים, שלאורכם בולט עורק ירוק בהיר. האבקנים קבועים על עלי הכותרת, עמוד העלי דק ובתוך הפרי (הלקט)  מבשילים הזרעים בראשית הקיץ. העלים הירוקים מחזיקים מעמד עד סוף האביב ונובלים ומתייבשים ביובש של ראשית הקיץ.

בצל החבצלת ממשיך לפעול בקצב איטי באדמה במהלך חודשי הקיץ ומוציא את פרחיו בסתיו, המשלימים את מחזור הגידול השנתי.  הפרחים בוקעים מתוך האדמה כשהם עטופים בעלה מתחל, הם נפתחים ומיד "מזמינים" חרקים להאבקתם.

המטיילים שיגיעו אל הפסגה, ייהנו מפריחת המקבץ היחיד של חבצלת קטנת פרחים  ומהנוף הנשקף מראש הגבעה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע