מערת פער בראשית הסתיו   \ אהוד קלפון

באוקטובר (06) נופי הגליל העליון הקרובים לגבול הצפון, היו רגועים ומקרינים שלווה, כאילו לא חוו את הקולות ואת מראות המלחמה. מיד עם רדת גשם קל ראשון, יצאו מהאדמה פרחי סתוונית בכירה ליד מערת פער ובכרמים של הישובים הסמוכים לגבול. הסתוונית הבכירה בולטת בפרחיה הגדולים, בצבע סגול ורוד ובעמודי העלי הבולטים מעל לאבקנים. הסתוונית היא גיאופיט בעל פקעת חד שנתית ממשפחת השושניים, שפרחיה מופיעים לפני העלים. הסתוונית הבכירה יוצאת בפרחים בודדים או בקבוצות קטנות, לעומת סתוונית היורה המופיעה בקבוצות גדולות ( עד 10 פרחים) וגדלה בבתות בין הסלעים.  בחורף אפשר לראות ליד מערת פער גם את הפריחה של כרכום צהבהב, וחלמונית זעירה.

ההרים שבקרבת עמק סאסא שגובהם נע בין 900 לבין 1200 מטרים מעל פני הים (הר מירון, הר אדיר והר חירם), מכוסים בחורש ים תיכוני צפוף, בעיקר של חברת אלון מצוי. בסביבת מערת פער גדלים שיחים של ורד בר (ורד הכלב) ושיחי עוזרר קוצני הבולטים בפריים בעונה זו וכן עצי אלון מצוי ואלון התולע שגזעם עבה מאוד וגילם מופלג.

מאחר שהמקום היה מקודש על ידי תושבי המקום, הם שמרו על העצים ולא כרתו אותם, כמו את אחיהם שגדלו מסביב. הבולען (דולינה) שבתחתית העמק נוצר על ידי תהליכי המסה של סלעי גיר, בעזרת חומצה פחמתית חלשה, הנוצרת על ידי מי גשמים ביחד עם פחמן דו חמצני. אזור זה עשיר בפעילות המסה קרסטית, בגלל כמות המשקעים הרבה שנעה בין 700 ל 800 מ"מ בממוצע רב שנתי וסחיפת החומר שבאה בעקבות ההמסה.

בעונת החורף, אפשר לראות כאן זרימת מים עם בוץ אל המערה המובילה לנחל תת קרקעי שאורכו קילומטרים רבים. לעומתו, בור הבולען שעומקו כעשרה מטרים וקוטרו כשלושים מטרים, מתמלא מים בחורפים גשומים (המחלחלים לאט לעומק האדמה) ומושך אליו בעלי חיים רבים הבאים לשתות מים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע