היעלמות הדינוזאורים   \ אהוד קלפון

הדינוזאורים מוגדרים כזוחלים שנכחדו לפני 65 מיליון שנים. הם היו זוחלים יבשתיים מטילי ביצים שהתקיימו בו זמנית עם קבוצות אחרות של בעלי חיים קדומים כגון הדו חיים ויצורים פרימיטיביים יותר. מרבית מיני הדינוזאורים נכחדו מבלי שהתפתחו מהם מיני בעלי חיים כפי שזה קרה עם יצורים אחרים במהלך האבולוציה. יוצאי הדופן הם העופות שהתפתחו ישירות מאחד או מכמה מינים של דינוזאורים. המאובנים הראשונים של דינוזאורים התגלו בשנות העשרים של המאה התשע עשרה והשם דינוזאורים פירושו לטאות נוראות.

מאז נמצאו מאובנים של מינים רבים שאורכם נע ממטר אחד עד לארבעים מטרים. הדינוזאורים שלטו בעולם החל מלפני 210 מיליון שנה, ברצף של  150 מיליון שנה עד שנכחדו לפני 65 מיליון שנה. בתחילה הופיעו יצורים יבשתיים שנעו על שתי רגליים ומאוחר יותר הופיעו גם דינוזאורים שחיו על גדות נחלים וחופי אגמים שהלכו על ארבע גפיים. היה ביניהם גוון רב כגון בעלי שריון וחסרי לוחות מגן, בעלי קרניים, טפרים חזקים או שיניים ענקיות שהתאימו לטרוף (קרניבורים) ואחרים היו צמחוניים (הרביבורים). חלקם היו מהירי תנועה וחלקם כבדים ואיטיים.

להולכים על שתיים היו גפיים אחוריות גדולות במיוחד והיה להם זנב עבה וחזק שעזר להם לשמור על שיווי משקל בזמן תנועתם. גפיהם הקדמיות היו קטנות מאוד וסייעו להם בעיקר באחיזת הטרף או כל מזון אחר. קיימת השערה משנות השמונים של המאה העשרים שפגיעה של מטאוריט בחצי האי יוקטן במכסיקו לפני 65 מיליון שנה, גרמה להעלאת ענני אבק לאוויר, שכיסו את כדור הארץ מעין השמש לתקופה של הרבה שנים. הטמפרטורות צנחו מאוד עד לקיפאון באזורים רבים והדינוזאורים שהיו בעלי דם קר, לא יכלו לשמור על חום גופם ומתו בהמוניהם.

יש יותר תמיכה להשערה זו לאחר שגילו את המכתש בעומק הים ליד חצי האי יוקטן בשנת 1991 ולאחר שנמצאו מתכות נדירות הנפוצות במטאוריטים. לפי השערה זו, לאחר שפגע המטאור בכדור הארץ, הצמחים לא יכלו לבצע פוטוסינתזה ולא יכלו להתקיים ללא אור השמש, כך שהדינוזאורים הצמחוניים מתו וכך גם הטורפים אוכלי בשר. החוקרים טוענים שבמהלך שנות קיומם של יצורים חיים על פני כדור הארץ היו לפחות חמש הכחדות גדולות והכול המשיך מאותם מעטים ששרדו. 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע