עורבנים ביער   \ אהוד קלפון

בסביבת אזור מגורי על גבעות נופית טבעון, יש עורבנים רבים המשתלטים בהתמדה על תחומי המחיה של ציפורים אחרות. העורבנים חיים ביערות פארק פתוחים של אלון תבור ולא בחורשים סבוכים. הם מאכלסים את יער אלון התבור הגדול ביותר בארץ ששרד מכריתה מתמשכת של שנים. היער בן 3000 דונם משתרע בין שער העמקים, טבעון, אלונים, בית לחם הגלילית, אלון הגליל והסוללים.

העורבנים לא עוזבים כמעט את היער, אלא על מנת לתקוף כל ציפור המתקרבת לתחום מחייתם, או כאשר הם עפים בין מקומות מסתור ומזון. אין סיכוי לציפורי שיר קטנות לעמוד בפני מקורם האימתני. 

העורבני (Garrulus) שייך לסדרת ציפורי שיר, למשפחת העורביים ולסוג עורבני. כל העורבים צבעם שחור או אפור חוץ מהעורבני המגוון בצבעיו העזים. העורבנים חיים בזוגות בין עצי היער וניזונים מהחי ומהצומח.

הם ניזונים מביצים, שהם גוזלים מקנים של ציפורי שיר אחרות, טורפים את גוזליהם ולעתים הם טורפים גם גוזלים של בני מינם. העורב האפור הוא האויב הטבעי של העורבני ומאזן במקצת את תחומי התפשטותו.

העורבני מבלה את זמנו בחיפוש מזון, המורכב מתולעים, חרקים, ירקות ופירות ובעיקר בבלוטי אלונים, שאת רובם הוא מחביא באדמה לצריכה בזמנים אחרים. עורבני יחיד מסוגל לטמון באדמה אלפי בלוטים בשנה ובכך הוא מסייע בהפצה וריבוי של האלונים.  

בעונת הקינון בפברואר, העורבנים בונים קן פשוט על ענף של עץ, הנקבה מטילה עד חמש ביצים מנוקדות, ושני ההורים מתחלפים בדגירה על הביצים. לאחר כ 17 יום, הגוזלים בוקעים מהביצים ומטופלים על ידי שני ההורים עד לעזיבתם את הקן.

העורבני עף בכבדות למרחקים קצרים, הוא יציב באזורנו ואינו נודד לשום מקום. הם מנתרים על האדמה ובין ענפי העצים וממעטים לעוף. אורך גופו קצת למעלה משלושים ס"מ, אורך הכנף 17 ס"מ ומשקלו מגיע עד כמעט מאתיים גרם.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע