הליכה להרדוף   \ אהוד קלפון

מתחילים את הירידה מגבעת נופית אל נחל ציפורי, ממטע השקדים שבצד מזרח, ליד הכניסה לשביל אוהד. הולכים לאורך שביל הוואדי, בצמחיית חורש נמוכה שבחלקה סבוכה, עד לשדות המעובדים שבעמק הצר. חוצים את העמק בדרך עפר בין השדות וחוצים את נחל ציפורי מעל גשר טחנת הכרמליטים. אפשר לבקר במבנה טחנת הקמח העתיקה, שהפכה לבית קפה ומסעדה. מהטחנה עולים על שביל עפר צר, המוביל בעליה מתונה אל ראש הרכס, שם נמצא קיבוץ הרדוף.

על הרכס, הולכים בדרך עפר המקיפה מימין את הקיבוץ וצופים בנופי טבע מתחלפים בכל כיווני רוחות השמים. קיבוץ הרדוף הוקם בשנת 1982 על ידי חברי גרעין שבחרו לחיות על פי הפילוסופיה האנתרופוסופית שיסד ופיתח רודולף שטיינר (שחי בין השנים 1861 לבין 1925). בקיבוץ הרדוף חיה למעשה החברה האנתרופוסופית הגדולה ביותר בארץ. אנתרופוסופיה היא מסלול של ידע שנועד להוביל את הרוחניות שבאדם אל הרוחניות האוניברסאלית שבעולם.

שטיינר טען בכתביו שהאדם התרחק מעולם הרוח ועליו לחזור אליו על מנת להגשים את הווייתו כאדם ואת תכלית קיומו בעולם הזה. הוא אמר שדעת רוח האדם תוכל להתגלות רק באמצעים רוחניים ומדע הרוח יחקור בכלים מדעיים. במסגרת הפילוסופיה האנתרופוסופית שבה חברי הקיבוץ מנהלים את חייהם ומחנכים את ילדיהם בבית ובבית הספר, הם חיים בסביבה אקולוגית מאוזנת, עם פיתוח חקלאות אורגנית.

קיבוץ הרדוף והישוב הקהילתי עדי, אומנם נמצאים על רכס שפרעם שבגליל התחתון המערבי, אולם הם  משתייכים למועצה האזורית עמק יזרעאל.

במועצה זו יש 15 קיבוצים, 14 מושבים, 6 ישובים קהילתיים ושני כפרי בדווים. הרדוף נקרא על שם השיח הרדוף הנחלים הגדל על גדות הירדן והנחלים שבגליל, בגלבוע, בעמקים, בכרמל, ברמת מנשה, בשרון, בשפלה בשומרון ועל גדות הכנרת. צבעי הפרחים בטבע הם ורוד– אדום, אולם בגינות הנוי מגדלים הרדופים בגוונים נוספים, פרי פיתוחו של האדם.

הקשר בין החרקים לפרחי ההרדוף מעניין, כי הוא חד צדדי. הפרחים חסרי הצוף (או בעלי צוף רעיל), אינם תורמים מאומה לחרקים ובכל זאת, אלה נמשכים לצבעיהם העזים ומאביקים אותם ללא תמורה. הצמח על כל חלקיו רעיל מאוד, בפרט השרף הלבן (אוליאנדרין), היוצא מרקמות הצמח.     

בסוף הטיול אפשר לשוב ברגל באותה הדרך לנופית, או לארגן הסעה שתגיע להרדוף ומשם להמשיך לעדי ולאלון הגליל וחזרה דרך צומת המוביל, צומת ישי וצומת אלונים הביתה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע