נחל השופט ועמק השלום   \ אהוד קלפון

נחל השופט יורד מקיבוץ עין השופט שברמת מנשה, עובר את קיבוץ הזורע ונשפך בנחל הקישון. בשטח הפתוח שבעמק השלום אפשר לראות בראשית האביב פריחה של כלניות, רקפות, חרציות, סביונים, עירית גדולה, עיריוני צהוב, דודאים, צמחי פרפרניים, שפתניים,  מצליבים ועוד. על הגבעות הקרטוניות שמסביב (האופייניות לרמת מנשה), גדלים יערות של אורנים וברושים נטועים, ביחד עם צמחיית חורש ים תיכונית דלילה.

בתחילת שנות השישים של המאה העשרים, התיישבו כאן נוצרים אוהבי ישראל, שעיבדו את האדמה בדרך אקולוגית וקראו למקום "עמק השלום". לפני פטירתם הם הורישו את המקום למועצה האזורית מגידו, ומאמצע שנות התשעים הפך המקום למרכז הדרכה לטיולי טבע בסביבה. 

נחל השופט הוא נחל איתן שבו זורמים מים לאורך כל עונות השנה ממעיינות, שהמוכר בהם הוא מעיין עין חשרת. המעיין נקרא גם "עין אמי", לזכר אמי ברנר חבר קיבוץ הזורע.

על גדות הנחל, במרחקים שונים מהאפיק, גדלים שיחי פטל, עצי ערבה, צפצפות, הרדוף הנחלים, שיח אברהם, שנית גדולה, קנה מצוי ועוד.

אפשר לראות גם עצי אולמוס, שניטעו בגינות הנוי ברחבי הארץ ואולם הם נדירים בטבע הישראלי (כנראה פליטי תרבות). אלה הם עצים נשירים אוהבי קור שמוצאם מצפון אמריקה. ליד מעיין "עין פרוד" גדל עץ  ערבה גדול ממדים ושני ברושים שניטעו לזכרם של שני שומרים שנהרגו במאורעות 1936 .

לאורך הנחל יש עדיין שרידי טחנות קמח, שהיו פעילות במשך שנים רבות וניצלו את אנרגיית מפלי המים (שהם יצרו), על מנת לסובב את גלגלי הטחנות. 

אפשר לרדת לאורך נחל השופט, החל מקיבוץ עין השופט, עד לחניון קיבוץ הזורע או לעלות לאורכו, מעין חשרת (עין אמי) דרך עמק השלום עד לכביש שליד המושב עין העמק.

בסביבה זו יש שני קיבוצים על שם שופטים שונים: רמת השופט על שם השופט ג'וליאן מק שהיה נשיא הקונגרס היהודי האמריקאי שתרם רבות למפעל הציוני ועין השופט הנקרא על שם השופט היהודי לואיס ברנדייס ממנהיגי יהדות ארה"ב.

קיבוץ עין השופט עלה לקרקע ברמת מנשה בשנת 1937 במסגרת התיישבות "חומה ומגדל" וקיבוץ רמת השופט עלה לקרקע סמוך לו בשנת 1941 ( שניהם מהשומר הצעיר). במעלה הנחל נמצא הישוב עין העמק, שעלה לקרקע כמושב עובדים בשנת 1944 וכיום הוא ישוב קהילתי.

במועצה האזורית מגידו נמצאים הקיבוצים, דליה, גלעד, עין השופט, רמת השופט, רמות מנשה, הזורע, משמר העמק, גבעת עוז ומגידו, מושבים חקלאיים, אליקים, מדרך עוז והמושבה יוקנעם, ישוב קהילתי עין העמק והעיירה יוקנעם עלית.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע