טוואי התהלוכה של האורן   \ אהוד קלפון

זחלי הטוואי הנראים על חלק מעצי האורן בזמן זה ( אמצע פברואר 07) גורמים נזק לאורנים ומסוכנים לבני אדם. על כן רצוי להכיר את מחזור חייהם ואת נזקיהם על מנת להיזהר מפניהם. 

תהלוכן האורן  (Thaumetopoea wilkinsoni) הנקרא גם טוואי התהלוכה, שייך למשפחת הפרפרים (הטוואים). הוא הגיע בראשית המאה העשרים מקפריסין והתפשט ביערות האורן בארצות המזרח התיכון. אפשר להתחיל לתאר את מחזור חייו מכל שלב, אולם חשוב מועד הופעת הזחלים בחורף, הגורמים נזקים לעצים ולאדם.

בעונת הסתיו (אוקטובר) בוקעים הפרפרים מהגלמים הנמצאים מתחת לאדמה ועושים את דרכם החוצה לאוויר העולם. התפקיד היחיד של הפרפרים הבוגרים, הוא להעמיד צאצאים חדשים ולעבור מן העולם. הם אינם ניזונים כי גפי הפה שלהם מנוונים. הזכר מפרה את הנקבה ומת והנקבה מטילה עד 200 ביצים על מחטי עץ האורן ומתה.

כעבור חודש וחצי בוקעים מהביצים זחלים זעירים, המתחילים מיד לאכול את עלי האורן וגורמים לעץ נזק רב. הזחלים פעילים ואוכלים בשעות הלילה ומתחבאים ביום בתוך קורים שהם טווים מסביב לעצמם. כאשר הם גומרים לאכול את העלים הנמצאים מסביבם, הם עוברים ביחד למקום אכילה חדש. לאחר חודש וחצי של אכילה וגדילה, הם בונים ביחד קן קבוע על ענף אורן, שבו הם יחיו עד לירידתם מהעץ.

במשך שעות היום הם מבלים בתוך הקן, ובלילה הם יוצאים לפעילות. בכל יציאה מהקן הם נעים בטור (כמו בתהלוכה) כשזחל אחד מחזיק בקצהו של הזחל שלפניו. לאחר כשלושה חודשי אכילה, גדילה והתפתחות, הם עוזבים את הקן (במרץ או אפריל) ונעים בתהלוכה ארוכה לאורך גזע האורן עד לקרקע (מכאן שמם).

הזחל שנע ראשון, מפלס את דרכו בתוך האדמה וכולם נעים אחריו. הם מתמקמים בעומק של כעשרה ס"מ ושם הם עוברים בהדרגה לשלב הגולם. הגלמים נשארים מתחת לאדמה עד לסתיו (לאוקטובר) ואז יוצאים הפרפרים (הטוואים) מהגלמים ומהאדמה, מטילים ביצים ומתחילים דור חדש.

הנזקים הנגרמים לעצים הם מהזחלים האוכלים את העלים וגורמים להתייבשות ענפים שלמים ואף למותם של העצים. הנזקים הנגרמים לבני אדם הם מחצי מיליון השערות הזעירות הרעילות (שעל כל זחל), הגורמות לדלקות בעור בעיניים ובדרכי הנשימה. הנזק העיקרי הוא במגע עם הזחלים אולם השערות נמצאות באוויר שמתחת לאורנים הנגועים, על הקנים ועל קרקע היער.                    

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע