אסטרואיד אפופיס   \ אהוד קלפון

אפופיס הוא שם יווני לאל מצרי עתיק שחיפש דרכים להרוס את כדור הארץ. שם זה ניתן לאסטרואיד שאורכו 320 מטרים וקרבתו למסלול כדור הארץ מדאיג את המדענים ומעלה חשש של התנגשות. קרבה כזאת מתרחשת פעם ב 1300 שנה.

לפני שנה החישובים הראו שיש סיכוי התנגשות של אחד ל 45 אלף בשנת 2036 , אולם השנה החישובים המחודשים מרגיעים יותר. ההערכה כעת היא שיש סיכוי התנגשות של אחד ל 12 מיליון בשנת 2037  .

אפופיס שייך לקבוצת אסטרואידים בשם "Aten Asteroids " המקיפים את השמש ואחדים מהם עלולים להוות סכנה לכדור הארץ. האסטרואיד אפופיס  משלים הקפה מסביב לשמש ב 323 ימים בהשוואה לארץ שעושה זאת ב 365 יום והוא חוצה פעמיים בשנה את מסלול כדור הארץ.

אם אסטרואיד בגודל כזה יפגע בכדור הארץ, עוצמתו תהיה שווה ל 880 מגטון חומר נפץ (TNT) וישפיע על שטח של אלפי קילומטרים רבועים. מאידך, פגיעתו לא תגרום לתופעת האקלים החורפי (Impact winter) שתוריד את הטמפרטורות בכדור הארץ, בגלל חסימת אור השמש על ידי ענני אבק. מצב חמור זה התרחש לפני 65 מיליון שנה שבעקבותיו נכחדו הדינוזאורים.

עלו כמה רעיונות איך להסית את האסטרואיד ממסלולו או לפגוע בו ולפוצצו בחלל והחברה הפלניטרית מציעה סכום כסף נכבד, למי שימציא מכשיר איתור ודרך להצמידו לאפופיס על מנת לעקוב אחרי תנועתו בכל עת.

בכל שנה מאז 2004 החישובים נעשים מדויקים יותר ומרגיעים ועד שנת 3037 בודאי יחולו עוד שינויים בהערכות מדעני החלל. בשלושים השנים הקרובות אולי ימצאו גם פתרונות טכנולוגיים, למקרה של התקרבות מסוכנת של אחד מאותם עשרות אסטרואידים קרובים המאיימים על כדור הארץ.   

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע