קרציות ומחלת ליים    Lyme   \ אהוד קלפון

בעלי חיים רבים בטבע וגם במשק החי ובבית נושאים קרציות ופרעושים, שחלקם עלולים להיות פונדקאים לחיידקים גורמי מחלות אצל בני אדם. אחת המחלות שהתגלתה בארה"ב בשנת 1970 בעיירה Lyme בקונטיקט, נקראת "מחלת ליים")  (Lyme Disease על שם העיירה. הגורם למחלה הוא חיידק (בקטריה) בשם בורליה (  (Borreliaשהפונדקאיות שלו הן בעיקר קרציות החיות על מכרסמים, על יונקים שונים ביערות כולל איילות ועל ציפורים למיניהן.

לקרצייה יש גלגול מלא מביצה, דרך לרווה, נימפה ועד לבוגר. הקרציות והפרעושים ניזונים מדמם של בעלי חיים רבים ומדם האדם ומעבירים להם גורמי מחלות שונים בזמן העקיצה.

כאשר קרציות מסוג מסוים בשם ( Ixodes scapularis  ) נושכות את האדם, הן מעבירות לתוכו חיידקים השייכים לקבוצת Spirochaeta Borrelia . הבקטריה בורליה (  Borrelia) אינה גורמת לקרציות ולבעלי חיים הנושאים אותה לחלות במחלת ליים. אולם כאשר הקרציות הנושאות את החיידקים מעבירות אותם לאדם, הוא יחלה במחלת ה "ליים".  

חיידקי בורליה חיים בתוך המעי של הקרצייה, מגיעים לבלוטות הרוק ומשם לגפי הפה המסוגלים לנקב את העור ולמצוץ את הדם. ידועים כעשרים מינים של בורליה  הגורמים למחלות שונות וגם למחלת "ליים"(Lyme )   אצל האדם.

למחלה זו יש כמה שלבים שבהם מופיעים תסמינים (Symptoms ) שונים אצל האנשים שנדבקו בה. השלב הראשון הוא נשיכתו של אדם על ידי קרציית ( Ixodes ) המוצצת את דמו ומעבירה לו חיידקי בורליה ( Borrelia ) .   

החיידקים החודרים לעור, גורמים לו לזיהום בצורה של עיגול אדום, ההולך וגדל מהמרכז החוצה. המרכז הולך ונעשה בהיר והיקף המעגל מאדים. העור חם באזור העקיצה, אולם הוא אינו כואב. מספר ימים אחרי חדירת החיידקים, האדם מרגיש עייפות, צמרמורת, חום, כאבי ראש, כאבי שרירים ופרקים ונפיחות של בלוטות הלימפה.

סימפטומים אלה יכולים להופיע שבוע או שבועיים אחרי העקיצה וגם מאוחר יותר. אם נעקצים על ידי קרציות מסוג אחר שאינן נגועות בחיידקי בורליה, מופיע אומנם זיהום כלשהו בעור, אולם הוא נעלם אחרי יומיים.

אם לא מטפלים מיד במחלה ותוקפים את חיידקי הבורליה , יתפתחו אחרי כמה חודשים, סימפטומים נוספים שיחמירו את המצב בגוף. החיידקים יתפשטו בכל הגוף וישפיעו על תפקודם של אברים שונים.

יש תחושה של גפיים רדומים, כאבים בידיים, ברגליים ובפרקים, יש חום עם כאבי ראש ושיתוק בשריר הפנים. אם גם אז לא מטפלים במחלה, כעבור מספר חודשים הכאבים הופכים להיות כרוניים, עם פגיעה בכבד, בכליות ובמערכת העצבים המרכזית.

על מנת להימנע מעקיצת קרציות ופרעושים (שמעבירים מחלות שונות), חייבים לטפל בבעלי חיים בבית ובמשק החי ולהיזהר מבעלי חיים (יונקים) המסתובבים חופשי בשטחי הבר ומתקרבים לשטחים המיושבים.

מסתבר שמחלת ה "ליים" נפוצה מאוד באתיופיה, שם היא מועברת מחיות הבר לאדם. בקליפורניה למשל, חלו 60 אנשים בתוך שבוע, בזמן שבילו את חופשתם בתוך צריפים מעץ בתוך יער ונעקצו על ידי קרציית האיילות. בארה"ב לבד נדבקים  14,000 בני אדם במחלת ( Lyme  ) בכל שנה. עדיף לטפל במחלה בשלבים המוקדמים שלה בעזרת אנטיביוטיקה על מנת ללא סיבוכים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע