נוטריה בגדת הנחל   \ אהוד קלפון

נוטריה (  Myocastor coypus) שייכת למחלקת היונקים, לסדרת המכרסמים, למשפחת הנוטריים, לסוג ולמין נוטריה.

ביום אביבי של אמצע ניסן (תחילת אפריל 07) ראיתי נוטריה יוצאת מהנחל הסמוך ואוכלת צמחי בר בשדה. היא לא התרגשה במיוחד מנוכחותי במרחק של חמישה מטרים ממנה והמשיכה לאכול עם מבטים תכופים לעברי. הספקתי לצלמה לפני שקפצה בחזרה אל מי הנחל והמשכתי בדרכי. כעבור חצי שעה, שבתי באותה הדרך והנוטריה שוב עסקה באכילת צמחים בשדה הבור.

בעונת הקיץ הנוטריות פעילות בעיקר בלילה אך כעת (באביב) הן פעילות גם ביום. הן מסתגלות לאזורים מגוונים אליהם הן מגיעות בכוחות עצמן או לאן שהאדם מביא אותן. הנוטריה נמצאת תמיד ליד מקווה מים, שבו גדלים צמחי מים, צמחי גדות נחלים וצמחים ירוקים בשדות הסמוכים.

היא שוקלת כארבעה ק"ג, גופה מכוסה פרווה חלקה, זנבה דק מאוד וראשה בולט מעל פני המים בשעת השחייה. ברגליה האחוריות יש קרומי שחייה העוזרים לה לדחוף את המים ולהתקדם, אך הם חסרים ברגליה הקדמיות המשמשות בטיפול בפרווה, באכילה ועוד. אורך הגוף של נוטריה בוגרת, מתקרב לחצי מטר ואורך הזנב כעשרים וחמישה ס"מ.

היא הובאה לישראל מאמריקה הדרומית לצורכי שימוש בפרוותה, אך הגידול הופסק והפרטים שנמלטו התרבו מאוד בטבע. היום אפשר לראותן ליד ברכות דגים, ליד מאגרי מים וליד נחלים.

היא ממליטה עד שישה גורים, לאחר היריון הנמשך כארבעה וחצי חודשים. הגורים נולדים עם עיניים פקוחות ועם פרווה והאם מטפלת בהם במשך כחודשיים ימים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע