לילות המטאורים   \ אהוד קלפון

בכל שנה, במועד שבין 8  ל 14 באוגוסט, רואים מטר של מטאורים (Meteor shower) בהמיספרה הצפונית של כדור הארץ. ב 12 באוגוסט, רואים את הריכוז הגבוה ביותר של מטאורים נופלים, כשישים בשעה. על מנת לראותם היטב, צריך לצאת לשטח פתוח, רחוק מאורות הכרך ולצפות בשמים, מחצות עד עלות השחר. 

רואים מטאורים נופלים בכל שנה בזמן זה, משום שכדור הארץ חותך את מסלול תנועתם במערכת השמש. מטאורים הם שברי סלעים זעירים ואבק קוסמי (בזנבו של שביט), הנמשכים בכוח הכובד לכדור הארץ, במהירות של 70 ק"מ בשנייה.

חלקיקים אלה, שרובם קטנים מגרגרי חול, נשרפים בחדרם לאטמוספרה ונראים בתנועתם באור זוהר. לעתים מגיעים סלעים גדולים יותר לפני כדור הארץ, הנקראים מטאוריטים, לאחר ששרדו את להט החיכוך באטמוספרה.

שביט (Comet) כזה, קוטרו רק כחמישים ק"מ, אך זנבו המאובק נמשך אלפי קילומטרים. כאשר כדור הארץ חוצה את זנבו במקום דליל באבק, רואים מעט מטאורים נשרפים באטמוספרה וכאשר הוא חוצה אזור צפוף, רואים יותר מטאורים נופלים.          

ברחבי העולם נמצאו ותועדו 30 אלף מטאוריטים (שהגיעו שלמים) בגדלים שונים, מגודל חלוקי נחל עד לגודל כדורסל וכל אחד נקרא על שם המקום שבו נמצא.

היו גם מטאוריטים  גדולים יותר שיצרו מכתשים באדמה, באזורים שונים בעולם. מעריכים שמגיעים בכל שנה, לפני כדור הארץ, קרוב ל 5000 מטאוריטים ורק חמישה מהם מתגלים.

הם מורכבים ממינרלים או ממתכות שונות. 85% מהם מורכבים ממינרלים של צורן, 9% מורכבים מסלעים מגמטיים, 5% עשויים מברזל ועוד 1% מברזל וניקל.

השביטים (Comets ), נוצרו כנראה בראשית התהוותה של מערכת השמש לפני 4.5 מיליארד שנים ביחד עם כוכבי הלכת, רק שלא התחברו לכוכב אחד ונשארו לנוע בצורתם הראשונית. כאשר כוכב ארץ היה צעיר, כנראה פגעו בו מטאוריטים ואסטרואידים בגדלים שונים ששינו את פניו עוד לפני שהיו בו חיים.

יש השערה, שגוף שביט שהיה עטוף שכבת קרח עבה, התנגש בכדור הארץ והביא עמו את המים הראשונים ואת היסודות הכימיים שאפשרו את התפתחות החיים. מאוחר הרבה יותר, יש השערה שהדינוזאורים נכחדו לפני 65 מיליון שנה כתוצאה מפגיעת גוף גדול מהחלל בכדור הארץ, שגרם לשינוי קיצוני באקלים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע