תבלין הכורכום   \ אהוד קלפון

לתבלין הכורכום (Turmeric ) אין שום קשר לצמח "כרכום החורפי" בעל הפרחים הלבנים והאבקנים הצהובים הפורח אצלנו בדצמבר. הצמח שממנו מפיקים את תבלין הכורכום, נקרא "כורכומה ארוכה" (Curcuma longa) . זהו צמח טרופי רב שנתי, בעל גבעולים גבוהים ועלים גדולים הפורח בעונת הסתיו. הוא גדל בדרום מזרח אסיה, בטמפרטורה שבין 20 ל 30 מ"צ בגשם טרופי רב.  

מרבים אותו מחלקים של קנה השורש ששותלים באדמה והם מפתחים שורשים לעומק האדמה וגבעולים ועלים מעל פני האדמה. להפקת תבלין הכורכום משרים את קנה השורש במים רותחים לכמה שעות, אחר כך מייבשים וטוחנים לאבקה צהובה – כתומה. מתחת לאדמה מתפתחים קני שורש לרוחב ומהם מתפתחים שורשים לעומק הקרקע. את קני השורש ואת אבקת הכורכום מייבאים מארצות דרום מזרח אסיה ומארצות הים התיכון.

החומר הפעיל בתבלין הוא הכורכומין הנותן לו את הגוון הצהוב.  הוא עשיר בויטמין C , ויטמין E , מינרלים רבים, חומרים נוגדי חמצון, חומרים אנטיספטיים, אנטי דלקתיים וחומרים המטיבים עם מערכת העיכול והכבד.

הסינים וההודים השתמשו בתבלין הכורכום לתיבול מאכלים וגם כתרופה לחוליים רבים כולל נגד גידולים במעי הגס ובפה. תבלין זה נקרא גם "ספרון הודי" ( Indian saffron) ושימש בעבר לצביעת בדים.

יש חוקרים הטוענים שתבלין הכורכום טוב נגד דלקות, נגד כולסטרול הרע , אנטי אוקסידנט ועוד. בימי הביניים, תושבי המזרח הכירו תבלינים רבים והשתמשו בהם למאכל ולמרפא, לכן הם היו מוגנים מאינפקציות ודלקות מעיים. באותה תקופה (לפני מרקו פולו), תושבי אירופה עדיין לא הכירו את תבליני המזרח ולא השתמשו בהם, על כן הם חלו יותר.

מומחי התבלינים ממליצים לקנות קני שורש מיובשים, שאפשר לשמור בקירור עד למועד צריכתם (נשמרים טוב יותר מאבקה), טוחנים רק את הכמות הנחוצה לאותו רגע ומקבלים אבקת כורכום צהובה, מוכנה לשימוש.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע