ליסטריה ובוטולינום   \ אהוד קלפון

לאחרונה התגלו בארץ יותר מקרים של אנשים שנפגעו מחיידקי ליסטריה שנמצאו במזון מזוהם. שתי נשים בהיריון מתקדם, שנדבקו בחיידק, איבדו את העובר (שמת ברחם). אנשים נוספים שנדבקו בחיידק, טופלו בבתי חולים והחלימו. במקביל, התגלו מקרי הרעלת מזון גם בארה"ב מחיידק אחר בשם בוטולינום וזה עלול לקרות גם אצלנו.

החיידק הנקרא (Listeria monocytogenes) נמצא במזון מקולקל, במים מזוהמים, בביוב, באדמה, ובצמחים. החיידק נקרא על שם יוסף ליסטר, שהיה מנתח בריטי (בסוף המאה התשע עשרה), שקידם את רעיון הסטריליזציה של כלי ניתוח וחדרי הניתוח, על מנת למנוע הדבקת חולים בחיידקים. חיידק הליסטריה עלול לגרום למחלת ליסטריוזיס  (Listeriosis) שהיא אומנם נדירה, אך עלולה לגרום גם לתמותה.

היא מופיעה בתדירות גבוהה יותר בעוברים, כי החיידקים חודרים לשליה ותוקפים את העובר (השליה הוא איבר זמני, בזמן ההיריון, המשמש להעברת חומרי מזון וחילוף גזים בין האם לעובר).

אומנם רוב החיידקים החודרים לגוף האדם מתגלים ומותקפים על ידי מערכת החיסון, אך חלקם מצליחים לגרום למחלות. חיידקי הליסטריה עלולים להתרבות במזונות מקולקלים כגון בשר בקר ועוף, חלב לא מפוסטר, גלידות, גבינות, דגים וירקות.

החיידק השני שגרם למיני מגפה בכמה ערים בארה"ב ועלול להתגלות גם אצלנו, הוא (Clostridium botulinum) היוצר את רעל בשם בוטולין (Botulin ) הגורם למחלת הבוטוליזם (Botulism ). הרעל הבוטוליני עלול להיות מסוכן מאוד לאדם על ידי הפרעה לתפקוד התקין של מערכת העצבים, שיתוק חלקי של שרירי הגוף ושל מערכת הנשימה.

החיידק עלול לגרום לאפידמיה באוכלוסייה רחבה הצורכת את אותו מזון מקולקל, בעיקר בקופסאות שימורים מנופחות ומורעלות.

הסימפטומים של המחלת הבוטוליזם הם בעיקר הקאות, קושי בבליעה, קושי בדיבור, חולשה בשרירים וראיה מטושטשת. במקרים אחרים משתמשים ברעל הבוטולין תחת השם בוטוקס (Botox ) ליישור קמטים בפנים.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע