רעשים וקולות   \ אהוד קלפון

רעש הוא קול שאינו ערב, או רצוי לאוזנו של אדם, כגון רעש מטוסים, רעש פטישי אוויר, רעמים חזקים, מוזיקה רועשת ועוד. רעש מתחיל להיות בלתי נסבל אם הוא מפריע לאדם להירדם, מעיר אותו משנתו, מפריע לו להתרכז, או גורם לו למתחים. רעשים חזקים מתמשכים, עלולים לגרום לעצבנות, לאיבוד שמיעה, לעליית לחץ הדם ולבעיות בעורקים הכליליים של הלב. מחקר של ארגון הבריאות העולמי מראה, שבני אדם רבים בעולם מתים כתוצאה מחשיפה ממושכת לרעשים חזקים. הם השוו את הנתונים הרפואיים של אנשים החיים בסביבה רועשת, של 50 דציבלים ויותר (רעש של תנועת מכוניות בכביש), לאלה החיים בסביבה שקטה. על פי מחקר זה, אנשים החיים בסביבה רועשת, מתוחים וחולים יותר במגוון מחלות לב. באופן טבעי, בני אדם מאבדים מחדות שמיעתם ככל שהם מתבגרים ומזדקנים, גם אם חיו בסביבה שקטה יחסית, קל וחומר אלה שנחשפו במשך שנים לסביבה רועשת. על פי מחקר שנעשה בארה"ב, אחד מכל שישה אנשים ששומעים מוזיקה בווליום גבוה (במשך שנים), סובל מבעיות שמיעה.

בקרב הצעירים של היום, יש ירידה מתמדת באיכות וחדות השמיעה, כולל צלצולים באוזניים אצל חלקם. אחוז הנפגעים גדול עוד יותר, בקרב אנשים העובדים וחיים בסביבה רועשת מאוד. מעריכים ש 16% מתושבי ישראל סובלים מהפרעות שמיעה ושני אחוז זקוקים למכשירי שמיעה. יש אנשים עם בעיות שמיעה קלות, ששומעים היטב בסביבה שקטה, אולם בסביבה רועשת (כגון באולם רועש), הם אינם יכולים לנהל שיחה, כי אינם שומעים חד וברור.      

קול, זו ויברציה של גלים נעים בחומר, המתפשטים בכל אחד משלושת במצבי הצבירה (מוצק, נוזל וגז). מהירות גלי הקול באוויר, היא  340  מטרים בשנייה (1250 קמ"ש) ולשם השוואה מהירות האור היא 300 אלף ק"מ בשנייה, מכאן שרואים קודם את הברק לפני ששומעים את הרעם. משתמשים בדציבלים כיחידות למדידת עוצמת הקול. למשל תנועת עלים ברוח היא בעוצמה של 10 דציבלים. טלוויזיה בווליום בינוני 50 דציבלים, מנועי משאיות יוצרים רעש בעוצמה של 90 דציבלים. הרעמים רועמים בעוצמה של 100 דציבלים. מוזיקה רועשת בדיסקוטק עלולה להגיע עד 110 דציבלים. מטוסי נוסעים ממריאים בעוצמת רעש של 120 דציבלים והלוויתן הכחול מסוגל להשמיע קולות בעוצמה של 180 דציבלים.

תדירות גלי הקול באוויר, נמדדת ביחידות הרץ. למשל פילים משמיעים קולות נמוכים ועבים בתדירות שבין 1 ל 20 הרץ. אדם יכול לשמוע קולות בתדירות שבין 20 ל 20 אלף הרץ ודיבור רגיל נעשה בתדירות שבין 200 לבין 800 הרץ.  דולפינים שומעים קולות במים, בתדירות גבוהה שמעל ל 100 אלף הרץ ועטלפים בתדירות שמעל ל 120 אלף הרץ.

גלים הנקראים אולטרה סאונד (Ultrasound), הם גלי קול בתדירות גבוהה, שמעל 20 אלף הרץ  (מעל יכולת השמיעה של האדם). נעזרים בהם ליצירת תמונות מתוך הגוף, באמצעות גלי קול בתדירות גבוהה. גלים הנקראים אינפרה סאונד (Infrasound ) הם גלי קול נמוכים מאוד, בתדירות  16 הרץ, מתחת ליכולת השמיעה של האדם. גלים אלה יכולים להגיע למרחקים גדולים, כמו ברעידות אדמה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע