חלמונית וסתוונית על רכס בשנית  \ אהוד קלפון

בסוף אוקטובר ותחילת נובמבר, אפשר לחוש את ריח הסתיו בגובה 1000 מטרים, על רכס בשנית הבזלתי ברמת הגולן. נלך קצת ברגל בחורש הים תיכוני ונראה שלכת של אלון התולע, אלון התבור ואלה אטלנטית ופריחה יפה של סתווניות וחלמוניות.

מצפון הכנרת נוסעים מזרחה לרמת הגולן על כביש 87 עד לצומת בשן ופונים שמאלה (צפונה) על כביש 98 לעבר הישוב אלוני הבשן. סמוך למוצב חזקה אפשר לראות את הפריחה הזוהרת של חלמונית גדולה והפריחה הענקית של סתווניות התשבץ.

חלמונית גדולה (Stembergia clusiana) היא צמח גיאופיט ממשפחת הנרקיסיים, בעל בצל רב שנתי, הפורח מסוף אוקטובר עד דצמבר. בצל החלמונית מוציא פרחים הרבה לפני העלים. הפריחה העיקרית, במקומות המעטים שבהם גדלות חלמוניות, היא בחודש בנובמבר ובהר מירון מסוף אוקטובר.

לצמח יש פרחים גדולים בצבע צהוב חלמוני, מהיפים ביותר בארץ. הפרחים נראים בריכוזים בולטים (עד חמישה בקבוצה), אולם כול פרח מופיע בודד על האדמה. הבצל מוציא פרח אחד או שניים, הנשארים פתוחים כשבוע ימים. החלמונית נפוצה בחגורת הספר של אזור הים התיכון וגדלה בבתות בגולן, בגליל העליון, בהרי יהודה והנגב. אזורנו מהווה גבול תפוצתה הדרומי והיא נפוצה יותר מצפון לנו בעיקר בטורקיה.

הפרח הרחב, יוצא ישר מהקרקע וחלקו התחתון נמצא בתוך האדמה. הוא בעל עטיף פשוט, כלומר יש לו עלי כותרת ללא עלי גביע. בולטים בו שישה עלי כותרת צהובים ושישה אבקנים, מסודרים סביב עמוד עלי אחד בעל שחלה תחתית.

הפרח נפתח באור היום, מפיץ ריח המושך זבובים וחרקים גדולים שמאביקים אותו ונסגר לפנות ערב והלילה. עם רדת גשמי החורף, הפרחים נסגרים בהדרגה בחודש דצמבר ונובלים. רק  אז יוצאים העלים הסרגליים הירוקים, מהבצל הגדול שבאדמה ויוצרים מזון אורגני, הנאגר בגלדי הבצל לשנה הבאה.

סתוונית היורה  Colchicum stevenii  היא גיאופיט בעלת פקעת חד שנתית ממשפחת השושניים, הנפוצה כמעט בכל אזורי הארץ. היא גדלה על הרים סלעיים, על סלעי כורכר ובקרקעות חמרה בשרון. לאחר רדת גשמי היורה, יוצאים מתוך האדמה קבוצה של פרחים (ביחד) בעלי שישה עלי כותרת ורודים, שישה אבקנים ושלושה עמודי עלי. העלים הירוקים והישרים, מופיעים במהלך הפריחה. פקעת האם מהשנה הקודמת, מוציאה מהניצן (הצמוד לה) את הצמח של העונה הנוכחית. העלים הירוקים יוצרים מזון אורגני במהלך הפוטוסינתזה, הנאגר בתוך הפקעת החדשה הנוצרת מעל לפקעת האם. הפקעת הישנה הולכת ומתרוקנת ממזונה והפקעת החדשה הולכת וגדלה עם ניצן לצידה שיוציא פרחים ועלים בסתיו הקרוב. פקעת הבת נשארת באדמה לאורך כל הקיץ, עד לבוא גשמי היורה של הסתיו. הפקעת מכילה קולכיצין שהוא חומר רעיל המגן עליה, אולם היא נאכלת על ידי חזירי בר, חולדים, דרבנים ועוד. על עלי העטיף של סתוונית התשבץ, יש רשת עורקים כמו תשבץ, החסרה ביתר מיני הסתווניות.         

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע