חיידקים מסוכנים   \ אהוד קלפון

לאחרונה אנו עדים לשינוים שחלו בחיידקים רגילים, שהפכו אותם למסוכנים לאדם, כי הם פיתחו עמידות נגד סוגי האנטיביוטיקה העומדים לרשותנו היום. החיידק הנקרא סטפילוקוקוס אוריאוס  ( Staphylococcus aureus)  הפך להיות גורם ראשי בזיהומים קשים אצל חולים בבתי חולים בארה"ב וגם למותם של אלפים. כאשר הוא נכנס לזרם הדם, הוא עלול לגרום למגוון זיהומים קשים, מהעור דרך הריאות, הכליות, הלב השרירים ועוד. חיידק אחר בשם baumannii  Acinetobacter  הפך לאחרונה להיות עמיד לתרופות אנטיביוטיקה וקשה מאוד לטפל בו. לאחרונה מדווחים חוקרים בארה"ב, שחיידק זה נעשה נפוץ  יותר בבתי חולים בצורתו המסוכנת וכבר תקף חולים רבים.

האגודה למחלות זיהומיות באמריקה, מציינים במיוחד שני חיידקים שפיתחו עמידות יוצאת דופן נגד אנטיביוטיקה:   Staphylococcus aureusוגם Enterococcus faecium . כמה זנים של החיידקים שעברו מוטציות, אינם מושפעים משום חומר אנטיביוטי וכבר מהווים בעיה לחולים בבתי החולים, לחיילים פצועים, לילדים ועוד.

על פי מעקב החוקרים, היו בשנת 2002  עשרה חולים שנדבקו בחיידק שפיתח עמידות לאנטיביוטיקה, בהיותם בבית חולים צבאי בוושינגטון. בשנת 2004 המספר העלה ל 279  ואחר כך זה ירד ל 177 מקרים כתוצאה ממלחמה עיקשת בחיידק. היום (באוקטובר 2007 ) מתפרסמים נתונים בארה"ב, על עליה מדאיגה במספר האנשים שנדבקו בחיידקים המסוכנים בבתי חולים בבתי ספר, בגני הילדים ובמקומות ציבוריים אחרים. גם בארץ התגלו מספר מקרים של חולים שנדבקו בחיידק סטפילוקוקוס. על מנת להימנע ככל האפשר מהדבקה, צריך לשמור על היגיינה אישית ולרחוץ ידיים היטב. 

החיידקים הנקראים "טורפים" (Flash Eating Bacteria ) אינם סוגים חדשים שצנחו עלינו פתאום ממקומות לא מוכרים, אלא הם שוכנים בתוכנו וחיים עמנו במהלך החיים, מבלי לגרום למחלות קשות. החיידקים שהופכים להיות פתאום מסוכנים וטורפים את רקמות הגוף הם בעיקר מהסוגים "סטרפטוקוקוס" , "סטפילוקוקוס" וכן "מנינגוקוקוס". החיידק סטרפטוקוקוס יושב לעתים בגרונו של האדם ועלול לגרום לדלקת קלה. אולם לפעמים (נדיר) הוא הופך לחיידק טורף הפוגע ביתר רקמות הגוף ועלול לגרום לקריסת מערכות אם לא מטפלים בחולה מיד.

מאחר שאין שום חיסון או כל דרך למנוע התקפה, לכן חשוב זיהוי מהיר וטיפול מהיר על מנת להציל חיים. על פי הפרסומים, נפגעים בעיקר אנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה, קשישים וילדים, ומתוכם קרוב ל 10% מהנדבקים נפטרים. החיידקים ההופכים להיות אלימים וטורפים, מוגנים היטב מפני המערכת החיסונים של גופנו, לכן אין מי שיעצור אותם מלהתקדם ולהרוס את רקמות הגוף. זה יכול להתחיל בפצע פשוט בעור שבו יש חיידקי סטרפטוקוקים, שיכולים להעמיק ברקמות עד למערכת הלימפה ולפגוע בה. הוא יכול להופיע בדלקת גרון רגילה, ומשם הוא עלול להתפשט במהירות לכל הגוף. חיידקי סטרפטוקוקוס (   (Streptococcus pyogenמוכרים כחיידקים אלימים, שגרמו למותם של מיליוני בני אדם מאינפקציות לפני שנמצאה תרופת הפניצילין, אך כיום הופיעו זנים עמידים לתרופות אלה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע