עכבישים   \ אהוד קלפון

האם אתם מפחדים מעכבישים ? לפחד זה קוראים " ארכנופוביה ". יכולים למצוא עכבישים בבית, בגינה , במים ובכל מקום באזורים הטרופיים והממוזגים. הם מסוגלים לחיות באזורי מחייה מאוד מגוונים, כגון במדבריות חמים וצחיחים וליערות הגשם  הטרופיים.

חלק מהעכבישים חיים על פני המים וחלק מסוגל לצלול לתוכם. יש עכבישים שטווים קורים ולוכדים בעזרתם את טרפם ויש כאלה שרודפים אחרי הטרף. העכבישים שייכים לקבוצה הנקראת פרוקי רגליים (ארתרופודה) ולכולם יש שלד חיצוני קשיח המגן עליהם. היות וגופם גדל, הם חייבים מדי פעם להשיל מעליהם את השלד החיצוני, שאינו גמיש ואינו מתרחב.

בעולם מוכרים קרוב ל 40 אלף מיני עכבישים, אולם מניחים שמספרם הוא פי חמישה. כל העכבישים מייצרים קורים (שהם חוטים חלבוניים קשיחים) בחלק התחתון של הבטן, אולם לא כולם בונים רשת מלכודת. חלקם משתמשים בחוטים לעטיפת הטרף, או לצורכי טיפוס. מינים מסוימים משתמשים בקורים לבניית פקעות, המשמשות הגנה לביצים עד לבקיעתן.

לרוב העכבישים יש כמות מסוימת של ארס, אולם רק 30 מינים הם ארסיים מאוד ומסוכנים לאדם. בארץ יש כמה מאות מינים שרובם ארסיים. העכביש המזיק ביותר לאדם הוא עכביש הבית (שחי כמעט בכל מקום בבית), שעקיצתו כואבת וגורמת לעור נפוח ואדום. כל העכבישים הם טורפים ומהווים חלק במערכות האקולוגיות בטבע. גוף העכביש מורכב משני חלקים: ראש - חזה ( צפלותורקס) ובטן ולכולם יש שמונה רגליים הדבוקים לראש – חזה (לשם השוואה, גוף החרק מורכב משלושה חלקים: ראש, חזה ובטן ושש רגליים יוצאות מהחזה). לעכבישים יש שמונה עניים, אבל ראייתם מאוד מוגבלת. הם חשים את תנודות קורי העכביש.

הם ניזונים מחרקים, שמהם הם מוצצים את המיצים הפנימיים ומשאירים את השלד החיצוני הקשיח. חלק מהעכבישים יוצרים חוטים, רק על מנת  לנוע עליהם ממקום למקום. כחצי ממיני העכבישים בעולם טווים חוטים במטרה ללכוד חרקים.

צריך להיזהר מנשיכתו של העכביש הנקרא "אלמנה השחורה", כי הוא מייצר רעל מרוכז וארסי מאוד. האלמנה השחורה נייחת וטווה את רשתה בפינה חשוכה. צבע גופה שחור ובטנה בצבע אדום. גודל הזכר כמחצית מגודלה של הנקבה, הוא אינו נושך ואינו ארסי ורגליו ארוכות יותר. הנקבה מטילה 300 ביצים בתוך שק עשוי חוטים, שם הן נשארות באינקובציה במשך כשלושים יום עד לבקיעתן. הזכר מגיע לבגרות כעבור חודשיים וחצי והנקבה כעבור שלושה חודשים.

לאחר שהזכר מפרה את הנקבה היא אוכלת אותו. אולם אם הנקבה שבעה, הוא מצליח להתחמק ולהישאר בחיים ואז הוא מפרה נקבה נוספת שבודאי תטרוף אותו. הנקבה מסוכנת במיוחד כאשר היא שומרת על שק הביצים, אז היא נושכת כל מי שמתקרב אליה. היא ניזונה מחרקים הנלכדים ברשתה הדביקה. טרנטולה הוא העכביש הגדול ביותר בארץ וגופו שעיר ומכוסה פרווה. הנקבה מעילה קרוב ל 800 ביצים ושומרת עליהן כשבעה שבועות עד לבקיעתן. עכבישי הטרנטולה חיים שנים רבות ואינם מזיקים לאדם.

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע