ירבוע ארך האוזניים   \ אהוד קלפון

בחודש דצמבר 07 צולם לראשונה ירבוע מדברי קטן (הדומה לעכבר), בעל אוזניים ענקיות.החוקרים טוענים שזה היונק בעל האוזניים הגדולות ביותר, ביחס לגודל גופו. הם לכדו מספר ירבועים במדבר גובי ללימוד והסתכלות ולדעת את גודל אוכלוסייתם במדבר החולי.

מבדיקות ראשונות, כבר הוחלט להכלילם ברשימת בעלי החיים העומדים על סף הכחדה. הירבועים פעילים בשעות הלילה ומתחבאים ביום בתוך מחילות מתחת לחול וזו הסיבה שלא בלטו לעין במדבריות מונגוליה וסין.

ירבוע ארך האוזניים (Long – eared jerboa ) מקפץ על רגליו האחוריות (שהן הרבה יותר ארוכות מהקדמיות) כמו קנגורו. כפות רגליו מכוסות שערות המאפשרות לו לנתר בחול ולא להתחפר בו. הוא ניזון בעיקר מחרקים הפעילים בלילה ועוזר לאזן את אוכלוסייתם בסביבתו (הירבוע המצוי שחי בנגב, ניזון בעיקר מחלקי צמחים וזרעים).  

הירבוע שייך לסדרת המכרסמים ולמשפחת הירבועים, הנפוצים באפריקה ובאסיה. הירבוע המצוי הוא הנציג היחיד ממשפחה זו שחי הארץ. תוחלת חייו של הירבוע בטבע, נמשכת כחמש שנים.

לירבוע האפריקאי, הכולל את הירבוע שבנגב, יש שלוש אצבעות ברגליים האחוריות ולירבוע האסייתי יש חמש אצבעות. לשניהם יש זנב ארוך העוזר לייצובם באוויר, בשעת הניתור לגובה והקפיצה לרוחק.

הזכר והנקבה חיים כל אחד בנפרד במחילתם, להוציא את מועד הרבייה, אז הזכר נכנס למחילה של הנקבה לזמן קצר. הנקבה ממליטה שלושה גורים אחרי 27 ימי היריון וכעבור שלושה חודשים הגורים מגיעים לבגרות.  

אנשים בדרך כלל חושבים שהמדבר שומם ללא חיים, אך למעשה יש בו מגוון ביולוגי ייחודי ומעניין, שזקוק לשמירתו של האדם כמו באזורים אחרים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע