תכונות ושיאים בציפורים   \ אהוד קלפון

מבין בעלי החיים הקיימים בעולם, רק לעופות יש נוצות. קיימים היום בכדור הארץ  9000 מיני ציפורים ובהם 300 מיליארד פרטים. לכל העופות אין בלוטות זיעה, לכן הם אינם מזיעים. דרור הבית היא ציפור שיר יציבה, הנפוצה ביותר בארץ  בכל השנה  וזרזיר היא ציפור שיר נודדת, הנפוצה ביותר בארץ בעונת החורף.

שחפית ארקטית עפה כל שנה 35,000 ק"מ בנדידתה, הלוך וחזור בין שני הקטבים. שחפית ים יכולה לשתות מי ים, כי יש לה בלוטות מיוחדות המסננות את המלח ומפרישות אותו אל מחוץ לגוף. שחפיות ושחפים, מטילים ביצים על הקרקע ללא קן, שמהן בוקעים אפרוחים.

לצופית יש לשון חצויה שיכולה ליצור צינור שדרכו זורם צוף פרחים. הלב של הצופית פועם 620 פעמים בדקה. צופית מסוגלת לרחף באותה נקודה באוויר, להגביה ולהנמיך, לנוע ימנה ושמאלה, קדימה ואחורה, מבלי להסתובב. הצופית מניעה את כנפיה 9 פעמים בשנייה והנשר מניע את כנפיו רק פעם אחת בשנייה. יש ציפורים ששמות נמלים על נוצותיהן, כי החומצה שהנמלים מפרישות, קוטלת אורגניזמים טפילים שחיים על הנוצות.

לדורסי הלילה כגון תנשמת, ינשוף ואוח, יש אוזן אחת גבוהה מהשנייה לשיפור השמיעה המרחבית ולאיתור טרף בלילות החשוכים. נשרים נראו דואים בגובה עשרה קילומטרים מעל פני הים, כשחצו את הרי ההימליה הגבוהים ואווזים נראו עפים בגובה שמונה ק"מ מעל הרי נפל.

לסיס ולצופית יש את הרגליים הקצרות ביותר מבין הציפורים. בפפואה שבגינאה יש שתי ציפורים, שעורן ונוצותיהן רעילים. לשקנאי (פליקן) האוסטרלי, יש מקור שאורכו חצי מטר שהוא הארוך ביותר במחלקת בעופות. לפלמינגו יש הלשון הארוכה ביותר מבין העופות. לינשוף יש את הראיה הטובה ביותר בחושך וכך גם השמיעה.  

התוכים חיים יותר שנים מכל עוף אחר והם עוברים את גיל שבעים. הציפור נקר מסוגלת לנקר בגזע עץ,  במהירות של 20 פעמים בשנייה. לבז יש ראיה טובה, פי עשר מזו של האדם והוא רואה חד למרחק של 1.5 קילומטר.

פינגווין נקבה מטילה את ביציה בקור הארקטי העז והזכר דוגר עליהן במשך 60 יום מבלי לעזוב אותן לרגע ומבלי לאכול בשני חודשי הדגירה. בזמן זה הוא מאבד 40% ממשקל גופו. הפינגווינים הם השחיינים המהירים ביותר מבין העופות. העוף אלבטרוס שחי בדרום אמריקה, מסוגל לישון בהיותו בתעופת הנדידה.

הגוזלים בוקעים ללא נוצות, עיניהם עצומות ואינם יכולים ללכת או לאכול בעצמם. הוריהם מטפלים בהם, עד שהם עומדים ברשות עצמם ועוזבים את הקן. לעומתם, האפרוחים בוקעים מהביצים כשהם מכוסים נוצות, עיניהם פקוחות ויכולים מיד ללכת ולאכול. בעופות דורסים הנקבה גדולה מהזכר. קוקייה מטילה את ביציה בקנים של ציפורים אחרות וגוזליה משתלטים על הקן. 

מהירות של 300 קמ"ש נמדדה בתעופה אופקית של בזים וקרוב ל 40 קמ"ש בתעופה של הצופיות. יש ברווזים שעפים 500 ק"מ ביום אחד ויש מיני פלמינגו שעפים 600 ק"מ בלילה אחד. קרומי השחייה שברגלי הברווזים (המשמשים לחתירה), חסרי מערכת עצבים וצינורות דם, לכן אינם רגישים לקור. מבין העופות שאינם עפים נמנים, יען, קיווי, ריאה, קזואר, אמו, פינגווין. יען יכול לבעוט בעוצמה כה רבה שעלולה להרוג בעל חיים.

היענים רובצים על הקרקע ומצמידים את צווארם אל האדמה, על מנת להסתתר מאויבים, אך אינם טומנים את ראשם בחול. היען רץ  60 קמ"ש וקשה לטורפים להשיגו. ביצת יען היא הגדולה במחלקת העופות, היא שוקלת  1.5 ק"ג ואורכה 22 ס"מ. יען זכר שוקל 150 ק"ג ומגיע לגובה עד שלושה מטרים. לעומתו, קוליברי דבורני שוקל רק שני גרם. העין של היען גדולה ממוחה והיא הגדולה מבין עיני העופות. נמצאו מאובנים של יענים מתקופת הדינוזאורים, מלפני 120 מיליון שנה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע