שלדג לבן החזה וסיקסק   \ אהוד קלפון

שלדג לבן החזהHalcyon smyrensis)) – Kingfisher , הוא אחד משלושה מיני שלדגים.

לשניים יש צבעי אדום וכחול מבריקים והשלישי כולו מכוסה בנקודות בהירות על רקע אפור כחלחל. הגדול מביניהם הוא השלדג לבן החזה, השני בגודלו הוא השלדג העקוד (פרפור), (שניהם יציבים בארץ) והשלישי הוא השלדג הגמדי החורף בארץ ומקנן באירופה.

לשלדגים יש מקור ארוך המותאם לתפיסת דגים, דו חיים וחסרי חוליות למיניהם הנמצאים במים.

השלדגים יושבים על ענף עץ או שיח ועורכים תצפית על ברכת מים ובבת אחת הם צוללים באוויר ותופסים את הטרף. שלדג לבן החזה, הוא מין שחי בעיקר באסיה וגבולו המערבי הוא הים התיכון וארץ ישראל.

 

סיקסק  (Hoplopterus spinosum) היא ציפור שיר המשמיעה קולות חדים ורמים הנשמעים כצלילי "סיק, סיק, סיק" ומכאן שמה. זוהי ציפור יציבה בארץ מאז שהתחילה לדגור כאן במרחבים הפתוחים בשנות השישים. עד אז חייתה בעיקר בחולה ובעמקים והיום היא נפוצה בכל הארץ.

היא ניזונה מתולעים, חרקים, עכבישים, רכיכות ועוד, ליד מקווי מים, בפארקים, בגינות נוי בעיר ובשדות מושקים ולחים. היא מבלה את רוב זמנה בחיפוש מזון על הקרקע אך כשהיא מגנה על הקן ועל גוזליה היא עפה ללא הרף על מנת לגרש כל פולש זר. היא מאוד טריטוריאלית ומונוגאמית אך אין הבדל בין צבעי הזכר לצבעי הנקבה. הם נראים פועלים יחד כזוג, במשך רוב שעות היום.

בעונת הקינון, חופר הזכר מספר גומות באדמה והנקבה בוחרת גומה אחת שבה היא מטילה את ביציה. הקן מרופד בעשבים ומוטלות בו ארבע ביצים בשתיים או שלוש עונות דגירה. שני ההורים דוגרים על הביצים במשך עשרים ושלושה יום והאפרוחים הבוקעים מהביצים, מסוגלים לעמוד, ללכת ולאכול בכוחות עצמם כבר ביום הראשון. ההורים שומרים על האפרוחים במשך כחודשיים עד לבגרותם ואז הם מצטרפים ללהקת הסיקסקים.

ציפור זו שוקלת מאה וחמישים גרם, גודלה כיונה, בטנה וצווארה לבנים, מקורה שחור עבה וקצר, רגליה גבוהות ושחורות ובכל רגל יש שלוש אצבעות.

בימי החורף הגשומים, אפשר לראות סיקסקים רבים במרחבי השדות הלחים ובקיץ הם נראים בעיקר ליד מקווי מים ושדות שלחין מושקים.             

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע