סערת טורנדו   \ אהוד קלפון

בשבוע הראשון של פברואר 08 פגעה סופת טורנדו בדרום ארה"ב, אף על פי שסערות אלה מתהוות בעיקר באביב ובסתיו. הסופה גרמה להרס רב של רכוש ולנפגעים רבים. סופות טורנדו, מתהוות בתקופות מעבר, שבהן יש סיכוי למפגש אוויר חם עם אוויר קר.
סערת טורנדו היא תנועת אוויר סיבובית, הנושאת בתוכה אדי מים דחוסים ואבק. טורנדו נראה כמשפך ענק, שראשו הרחב נוגע בענן סערה בשם קומולונימבוס (CB) וחלקו הצר דמוי חץ, נוגע בקרקע.
קומולונימבוס הוא ענן גבוה ודחוס באדי מים וגורם לסערות ברקים. הלחץ הנמוך בטורנדו, נגרם ממהירות הרוח, והתנועה הסיבובית גורמת לאדי מים באוויר להתעבות לטיפות. מכאן שנוצרת תנועה סיבובית של נוזל מסביב למרכז המשפך. משתמשים בסולם פוג'יטה, על מנת להגדיר את עוצמת הטורנדו, שנעה מדרגה אחת (במהירות 100 קמ"ש) עד לדרגה חמש (במהירות של 500 קמ"ש).
סופות טורנדו מתהוות בכל היבשות, חוץ מיבשת אנטארקטיקה שבה אין תנאים להיווצרותן. היא פוגעת כל שנה בארה"ב, קנדה, דרום אמריקה, דרום אפריקה, אוסטרליה, ניו זילנד, אירופה ומזרח אסיה. מאז שחוקרים מארצות שונות, התחילו להתעניין במזג האוויר ולרשום במדויק את פגעי הטבע, יש לנו תיאורים גם על סערות טורנדו.
למשל, בנובמבר של שנת 1915 הכה טורנדו את מדינת קנזס (ארה"ב) והעיף חלקי בתים ורכוש עד למרחק של 130 ק"מ. אחרי סופה זו, נמצא שק קמח במרחק 177 ק"מ מהעיירה שממנה הוא עף וצ'ק של אחד הבנקים, שעף מהעיר פלמירה נברסקה, עד למרחק של 491 ק"מ.
בחודש מרץ של שנת 1925 פגע טורנדו בדרום ארה"ב, שנע במהירות של 120 קמ"ש למרחק שיא של 352 ק"מ וגרם ל 695 הרוגים ולנזקים ברכוש. בשנת 1974 נוצרו בארה"ב 148 סופות טורנדו ב 18 שעות וגרמו ל 330 הרוגים. בשנת 1989 פגע טורנדו בבנגלה דש שבמזרח אסיה, וגרם ל 1300 הרוגים.
במאי של שנת 1999 הרס טורנדו 2000 בתים ופגע בעוד 7000 בתים באוקלהומה (ארה"ב). מהירות הרוח המרבית שנמדדה בטורנדו, הייתה 484 קמ"ש (שיא עולמי).        

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע