שנת הצפרדע   \ אהוד קלפון

השנה (2008) הוכרזה כשנת השמירה על הצפרדעים ההולכות ונכחדות בעולם. חוקרי הטבע בארצות רבות הגיעו למסקנה שמינים רבים של צפרדעים נעלמים בסביבתו של האדם מסיבות רבות: ייבוש מאגרי מים טבעיים וביצות שבהם מתרבים הדו חיים. הגברת המזהמים השונים של האדם בקרקעות, במים ובאוויר.

התפרקות שכבת האוזון באטמוספרה, הגבירה את חדירת הקרינה האולטרה סגולית לארץ, המזיקה לאדם לאורגניזמים רבים וגם לדו חיים. הגברת הגשם החומצי היורד על הקרקע ומגיע למקווי מים מתוקים שבהם נעשית הרבייה של הדו חיים. שרוכי הביצים של הקרפדות וגושי הביצים של הצפרדעים, נפגעים מעליית החומציות במים וכך גם הראשנים המעטים החיים במים אלה.

בערים הגדולות פוחתים העצים והגנים ומקומות המחייה של צפרדעים וקרפדות. יש בנייה רבה של האדם בשטחים נרחבים ולא השאיר פינות מתאימות למחיית הדו חיים. חלק מהחוקרים טוענים שהמערכת החיסונית של הדו חיים נפגעה מהמזהמים ואינה עומדת בפני מתקפות של בקטריות ופטריות למיניהן. בקליפורניה הולכת ונעלמת הצפרדע "אדומת הרגליים" שבגללה התפרסם הסופר מארק טוויין (Mark Twain ). הוא פרסם את סיפורו הראשון בשנת 1865  בשם "הצפרדע הקופצנית של מחוז קלביראס" ושנתיים לאחר מכן הוא פרסם את ספרו הראשון בשם זה.

צפרדע זו ידועה בקפיצותיה לרוחק וגם נכללה בסל הגסטרונומי של תושבי המקום. מאז אותן שנים, צומצמו שטחי מחייתה המקוריים ב 75% ואוכלוסייתה אינה מתאוששת. היא אינה מסוגלת לנדוד למרחקים גדולים על מנת למצוא שטחי מחייה מתאימים, מספריה מצטמצמים והיא נכללת היום בין המינים הנכחדים. ברחבי העולם נעלמו 160 מינים ששרדו מאות מיליוני שנים של תהפוכות בכדור הארץ, אך נכנעו בזמן קצר להתפתחות התעשייתית המהירה של האדם.  

בארץ הצטמצמו מאוד שלוליות חורף ומקווי מים רבים, שבהם חיו הדו חיים. חוקרי הטבע טוענים, שכיום נותרו רק כמה עשרות ברכות חורף מתוך למעלה מ 1550 שהיו בעבר ואתם נעלמו מיני הדו חיים שחיו בהם. גם הברכות שעדיין לא התייבשו, עומדות בפני סכנות זיהום, שעלולה להביא כליה על מה שנותר.

בארץ נמצאים בסכנת הכחדה, אילנית מצויה (Hyla savigni ) שאוכלוסיתה ירדה בשליש, חפרית מצויה (Pelobates syriacus ), שאוכלוסייתה ירדה בשמונים אחוז וקרפדה ירוקה (Buffo viridis ) שאוכלוסייתה הצטמצמה בחצי.

יום ראשון השלושה בפברואר (08), הוכרז בעולם וגם בארץ, כיום שמירת בתי הגידול הלחים, על מנת לשמור על האורגניזמים שחיים בהם, כולל הדו חיים. הוחלט להתחיל ליצור תנאי מחייה לחים מתאימים בכל העולם, להתרבות הדו חיים, החל משנה זו.        

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע