היכן אין נחשים   \ אהוד קלפון

בארצנו יש 38 מיני נחשים, שמתוכם יש שמונה מינים ארסיים. בעולם יש 2300 מיני נחשים שבהם יש 400 מנים ארסיים. אך יש מקומות על פני כדור הארץ שאין בהם נחשים כלל, כגון יבשת אנטארקטיקה, גרינלנד, איסלנד, ניו זילנד וגם אירלנד. המשותף לכול האזורים האלה, שהם מוקפים מי אוקיינוסים והם קרים. ניו זילנד למשל התנתקה מאוסטרליה לפני שהופיעו הנחשים על פני כדור הארץ, שהתפתחו מלטאות שקדמו להם.

נמצאו מאובנים של נחשים מלפני 150 מיליון שנה, שכולם עם שיני ארס. מכאן שהנחשים הארסיים קדמו לנחשים הלא ארסיים, שנמצאו במאובנים מאוחרים יותר. נוסף לכך לנחשים לא ארסיים רבים יש מנגנון חיסוני, המגן עליהם מפני ארס כפי שזה קיים אצל הארסיים כך שמנגנון זה נשאר להם כנראה מתקופות קדומות כארסיים.

האירים האמינו במשך שנים רבות, שקדוש מקומי בשם סנט פטריק, היה זה שגרש את הנחשים מאירלנד אל הים והציל את תושבי האי מפניהם. התושבים שבעבר היו פגאנים, קבלו עליהם את הנצרות במאה החמישית לספירה ומאז הפך סנט פטריק הקדוש לפטרונם.

החוקרים טוענים שבין המאובנים הרבים שנמצאו עד היום באירלנד לא נמצאו מאובנים של נחשים, כך שמעולם לא חיו נחשים באי. בתקופות גיאולוגיות שונות, אירלנד הייתה מכוסה קרח, או מכוסה מי הים. היום אירלנד הוא אי מוקף מים.

לפני כשלושה מיליון, שנה התחילה תקופת הקרח האחרונה (התקופה הגלציאלית), שנמשכה עד לפני 12,000 שנה. בזמן זה היו 20 פלישות קרח מהקטבים והחורף התארך וכן נסיגות קרח שנמס בקטבים והקיץ התארך.

כעת אנו נמצאים בתקופה הבין קרחונית (אינטרגלציאלית), שתסתיים כנראה בעוד 50,000 שנה ותתחיל שוב תקופה קרחונית חדשה. תהליך זה, הוא מחזורי טבעי בכדור הארץ, הנמשך כנראה קרוב לשלושה מיליארד שנים מיתוך 4.5 מיליארד שנים, שהוא זמן קיומו של כוכב ארץ במערכת השמש. בתקופות הבין קרחוניות, כדור הארץ מתחמם מאוד, כי עוצמת קרינת השמש עולה ב 25% יותר מאשר בתקופות הקרחוניות  והקרח מתפשט מהקטבים ומכסה חלקים גדולים בשתי ההמיספרות.

בתקופות הקרח, לא יכלו לחיות נחשים בצפון הקר וגם לא באירלנד שהייתה קפואה. אך בתקופה הבין קרחונית, כאשר הקרח נסוג לקטבים, הנחשים נדדו ביבשת אירופה צפונה ולא הגיעו לאירלנד שהייתה מכוסה ים או מוקפת מי ים. באנגליה לעומת זאת, יש שלושה מיני נחשים, שאחד מהם ארסי (מין של צפע) וגם בסקוטלנד יש נחשים. אך בין סקוטלנד לאירלנד יש מיצר עם מים קרים ברוחב 20 ק"מ (התעלה הצפונית).

במדינת פלורידה, מעולם לא הסתובבו נחשי פיתון ענקיים חופשי בטבע. אך תושבים רבים גידלו בביתם פיתון בורמזי (כחיית מחמד), שיכול להגיע עד שישה מטרים אורך ולמשקל של 40 ק"ג. חלקם לא יכלו להחזיק נחשי ענק כאלה בביתם ושחררו אותם בביצות הענקיות של דרום פלורידה או ביערות. נחשי הפיתון שחיים היום ביערות, טורפים סנאים, אופוסום,

חולדות, עכברים, שועלים ועופות גדולים. בביצות, נחשים אלה מנהלים קרבות תמידיים, נגד האליגטורים שאורכם שני מטרים, על מקומות  מחייה. באחד המקרים, נראה נחש פיתון שניסה לבלוע אליגטור גדול וגופו התבקע ונקרע. הפיתון קודם הורג את טרפו בחניקה על ידי זה שהוא כורך את גופו סביב הטרף ואז הוא בולע אותו בשלמותו. הטרף מתעכל במשך זמן רב במיצי הקיבה המרוכזים.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע