צפרדע עטלף ונחש    \ אהוד קלפון

באוסטרליה הרחוקה, טייל לו רוני במערה קטנה על מצוק תלול, היכן שחי עטלף קטן בשם "עטלף אוסטרלי" Miniopterus australis) ). לקראת הערב, הוא ישב על סלע בפתח המערה, בין שיחים נמוכים, כדי להתבונן ביציאת אלפי עטלפים לחפש מזון בשדות העמק הרחב. הם עפו ממש מסביבו וגם נגעו בו בכנפיהם, אולם הם לא נתפשו בשערו (סתם אגדה), לא נתקלו בו ולא הזיקו לו. הדבר היחיד שקצת הפריע לו, היה הריח החריף שנידף מערמת גללי העטלפים, שמילא את האוויר בניחוחו. רוני ידע שהעטלפים נמים ביום כשהם אוחזים בזיז סלע וגופם תלוי הפוך כלפי מטה, כדי שיוכלו מיד להתחיל לעוף באוויר.

לעטלפים קשה מאוד להתחיל להמריא לאוויר מהקרקע. עיקר הפעילות שלהם מתחילה בראשית החשכה של הערב ונמשכת כל הלילה. בשעות אלה, הם עפים אל שדות העמקים הפוריים, כדי לתפוס חרקים באוויר להזנתם. בזמן התצפית, הבחין רוני בצפרדע עצים ירוקה בשם "סרוליה ליטוריה" (Litoria  (cerulea המתקרבת למקום משכנם של העטלפים הקטנים.

לאחר שהצפרדע הירוקה מצאה מקום מתאים למארב, היא  "התאבנה" במקום ולא זזה. לא חלף זמן רב, עד שהצפרדע תפסה עטלף קטן בפיה והתחילה לבלעו חיים. היא נעזרת בעיניה הגדולות (היורדות כלפי חלל הפה), כדי לדחוף את הטרף לפתח צינור העיכול המתחיל בפיה. לצפרדע אין בית בליעה כמו של האדם, לכן כדורי העיניים דוחפים את הטרף במקום שרירי הפה והלוע. המטייל הצעיר לא האמין למראה עיניו, כי מעולם לא שמע על צפרדע שניזונה מעטלפים. הוא זכה להצגה חוזרת על ידי צפרדע אחרת, שהתקרבה למקום. גם לה הייתה הצלחה מידית בתפיסת עטלף בעזרת לשונה הארוכה ובליעתו בעזרת עיניה הענקיות.

הערב התחיל לרדת ורוני הסקרן לא זז ממקומו, כי רצה לדעת מה יקרה הלאה. להפתעתו, עוד צפרדע אחת התקרבה למצוק ותפסה עמדה ליד עטלף שהיה תלוי הפוך. גם היא השיגה את ארוחת הערב שהספיקה לה לכמה ימים. הצפרדעים השבעות חזרו כל אחת למקומה על העצים, עד לארוחה הבאה.

החשכה התגברה מעט והמטייל הסקרן האיר עם פנס לתוך חלל המערה הקטנה ועל המצוק שעליו הוא ישב.

לפני שהספיק להתאושש מתגליתו המרעישה, זחל לידו נחש פיתון ארוך על מצוק המערות.  

הוא חיכה לראות מה עושה נחש חונק זה (שאינו ארסי) במצוק העטלפים? הנחש התמקם היטב למארב בעמדה שאפשרה לו לזנק ולתפוש טרף. אלא מיהו הטרף, שאל את עצמו רוני. ההצגה לא אחרה לבוא, כי הפיתון התקרב בזחילה אטית לעבר עטלף שהיה תלוי על המצוק, תפס אותו בפיו ובלעו לארוחת הערב.    

רוני המופתע, ראה איך העטלף שנבלע בשלמותו, נדחף כגוש קטן בולט מבטנו של הנחש, עד שהגיע לקיבתו.אחרי שהפיתון תפס עוד עטלף, הוא התחיל לזחול לאט בחזרה אל תוך סבך השיחים שלרגלי המצוק ונעלם.

רוני האיר בפנסו על העטלפים שחזרו שבעים מהחרקים שתפסו באוויר בשעות החשכה. הוא תמיד אהב את העטלפים הניזונים מחרקים, כי הם משמידים את החרקים המזיקים לגידולי הגן והשדה של אביו. המורה שלו בבית הספר לימד אותו שעדיפה  "מלחמה ביולוגית" בחקלאות, במקום לרסס את הגידולים בחומרים כימיים רעילים. הוא גם סיפר לתלמידים בכיתה על מושית השבע המגיעה לשדות באביב וניזונה מכנימות עלים.   

רוני גדל בכפר קטן, בעמק רחב, לרגלי רכס הרים ומצוק תלול. איכרי העמק, מברכים את העטלפים, המגיעים בלילות לשדותיהם ולוכדים חרקים רבים במעופם באוויר. הם יודעים שגידוליהם הבריאים מניבים יבולים רבים, הודות לתנשמת הטורפת עכברים בשעות הלילה, הודות לעטלפים המדללים את אוכלוסיית החרקים בלילה והודות למושית השבע הטורפת כנימות עלים ביום.  

המטייל האמיץ, התחיל לעשות את דרכו באפלה בחזרה לביתו. הוא ניתב את דרכו בעזרת פנס, שהטיל אלומת אור על שביל צר, שהובילו עד לשדות הכפר המוכרים לו. אף על פי שלא אכל כמעט כל היום, הוא ניגש מיד לספריית ביתו ואחר כך למחשב, והתחיל לחפש מידע על התופעות שראה במערת העטלפים.

הוא לא מצא את מה שחיפש, אולם הוא למד מהספרים ומהאינטרנט, שבמרכז אמריקה יש עטלף אחר בשם "טרכופס  צירוסוס" Trachops cirrhosus) ) הניזון מצפרדעים. זה הסעיר את דמיונו והוא התחיל לבדוק את המרחק מאוסטרליה עד למרכז אמריקה ומהם הסידורים הנדרשים על מנת להגיע ליערות הגשם הטרופיים שם.  

בעודו מחפש מידע במקורות השונים, הוא גילה שבצפון אמריקה יש צפרדע ענקית, בשם "צפרדע השור" Bull frog)) הניזונה מצפרדעים אחרות וגם טורפת את בנות מינה. רוני  נדהם לקרוא שצפרדע זו מסוגלת גם לבלוע נחש שלם בעודו בחיים. באותם האגמים והביצות, חיים נחשים הבולעים צפרדעים, בולעים נחשים אחרים וגם את בני מינם (קוראים לזה קניבליזם).

רוני הסקרן, תכנן בקפידה לנסוע לכל המקומות האלה, כדי לראות במו עיניו את מה שהוא קרא בספרים. הוא התעניין בתופעת הקניבליזם וכן בטריפה ההדדית הקיימת בין דגים, דו חיים (צפרדעים), זוחלים (נחשים), עופות ויונקים.

ככל שהוא קרא יותר, הוא גילה עוד מקומות מעניינים על פני כדור הארץ, שבהם הוא יכול לראות תופעות טבע מדהימות. הוא תר בכל אתר באינטרנט, תכנן, שרטט מפות ואסף חומר למכביר.

המידע הרב הזה, הקשה עליו להחליט היכן להתחיל את הטיול ומתי, כי רצה לראות הכול ומהר. בינתיים הוא נשאר לטייל בחדרו על פני האטלס הגיאוגרפי, לשוטט באינטרנט ולקרוא בספרי מדע וטבע מעניינים.

אמו קראה לו לבוא לארוחת הערב שהכינה מחוץ לבית. היא לא ראתה אותו כל היום, כי עבדה שעות רבות בשדה ורק בערב חזרה עם הפרות מהמרעה. זאת עונת החופש הארוכה של הקיץ באוסטרליה (שהיא עונת החורף בארץ) וכל הילדים בכפר עוזרים להוריהם בעבודות חקלאיות, או מטיילים להנאתם.   

גם אביו שב מהשדות הגדולים, שבהם הוא חרש עם הטרקטור, מזריחת החמה עד לשעות החשכה. הבת הצעירה סנדי חזרה עם חוויות, מטיול ארוך עם קבוצת נוער בני גילה. כולם התאספו בחצר ביתם, הגובלת בגנים ירוקים, המושקים במים הנשאבים מהנהר הסמוך. הם התיישבו על ספסלים מעץ, ליד שולחן כבד עשוי מגזעי עצים.

כולם אכלו בשקט ומעטו לדבר, כי כל אחד חזר עייף מעיסוק יומי אחר. רק סנדי הצעירה והנמרצת, לא הפסיקה לספר על חוויותיה מהטיול לחוף הים. רוני שמע את המילה ים ואוזניו הזדקפו, כי הים נמצא במרחק שלושה ימי נסיעה מביתם ועדיין לא זכה להגיע לשם. רוני לא ספר דבר מהרפתקאותיו ורק למחרת, הוא הלך לפגוש את חבריו כדי לתאר להם את מה שהוא ראה במערת העטלפים ועל תוכניותיו ומסעותיו לעתיד.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע