קרדית האבק ונזקה   \ אהוד קלפון


קרדית האבק הוא מין עכביש זעיר, שגודלו 300 מיקרון (0.3 ס"מ), המתקיים באבק שטיחי הבית, בטמפרטורה אופטימאלית של 30 מעלות צלזיוס ובלחות הקרובה ל 70% . הוא שייך למערכת פרוקי הרגליים ולמחלקת העכבישניים ונע עם זרמי האוויר בבית ממקום למקום.
שמה המדעי של קרדית האבק הוא ( Dermatophagoides pteronyssinus) ובאנגלית היא נקראת - House Dust Mite .
מעריכים שיש כ 100 אלף קרדיות במטר רבוע של שטיח, הניזונות מקשקשי העור, שהם תאים מתים, הנושרים מעורו של כל אדם. האדם משיל כ 20% מתאי עורו המתים, בצורת קשקשים (שהם כ 10 גרם), בכל שבוע.
לאחר הזדווגות הזכר עם הנקבה, היא מטילה כ 60 ביצים, שמהן יוצאות לרוות עם שש רגליים, אך לאחר התנשלות הגוף, מופיעה נימפה בעלת שמונה רגליים שמימנה יוצאת קרדית בוגרת עם שמונה רגליים, כמו אצל כל העכבישים. מהביצה עד לשלב הבוגר חולפים כשלושים ימים.
על מנת להימנע ממצבורים עצומים של קרדיות בבתים, או לפחות לצמצם את אוכלוסייתן, רצוי להוציא את השטיחים לאוורור בשמש, שם הקרדיות מתייבשות ומתות. חדרי השינה מועדים במיוחד לפורענות, בגלל השעות הרבות שבהן נושמים את אותו האוויר, העלול להכיל קרדיות רבות. רצוי להוציא את השטיחים מחדרי השינה ובפרט מחדרי הילדים. אוורור הבית באופן תמידי בכל יום, שאיבת האבק בכל פינה, ניגוב אבק מספרים ומכל הרהיטים ועוד טיפולים דומים, עשויים להטיב עם בריאות הדיירים בו.
קרדיות האבק אינן פרזיטיות (טפיליות) על גופם של בעלי חיים ואינן נושאות או מעבירות מחלות בבני אדם. הבעיה נובעת מגלליהן המורכבים מחלבונים, שהם אלרגנים, הגורמים לתגובות אלרגיות אצל אנשים הרגישים להם.
כל קרדית מייצרת 20 גללים בכל יום. כאשר הגללים הזעירים, הנישאים באוויר הבית, חודרים למערכת הנשימה של אדם רגיש, יש מיד תגובות המתבטאות בנזלת ובהתעטשות, בגירוד בעיניים או בקוצר נשימה ובעוד מגוון תסמינים בגוף.
מצאו ש 10% מאוכלוסיית ארה"ב, סובלים מאלרגיה הקשורה לקרדית האבק וכן 80% מהאנשים הסובלים מאסטמה, מגיבים לקרדית האבק.
 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע