נמלה עיוורת   \ אהוד קלפון

 ביערות הגשם של נהר האמזונס בברזיל, נתגלתה נמלה עיוורת חיוורת, ממין לא ידוע. צבעה בהיר חיוור, היא חסרת עיניים וגפי הפה שלה יוצאי דופן באורכם. הם ארוכים מאורך ראשה של הנמלה.

שמה המדעי ( Martialis heureka ) מעיד, שהיא כאילו ממרס ולא מהעולם הזה, בגלל המראה המוזר שלה. אך, היא כמובן התפתחה במהלך האבולוציה על פני כדור הארץ ולא באה ממארס.

מי שגילה אותה מתחת לעלים ביער הגשם, הוא חוקר מאוניברסיטת טקסס בשם כריסטיאן רבלינג, שגם החל בבדיקות DNA   על מנת לגלות את קרבתה של הנמלה הזו לנמלים, מהמינים החיים על פני כדור הארץ.

היא מציבה בעיה בפני החוקרים ואתגר למחקר. הבדיקות עד כה מראות, שהיא נמלה קדומה מאוד, שהופיעה בכדור הארץ הרבה לפני מיני הנמלים המוכרות כיום.

השאלה שעל הפרק היא, האם מהנמלים העיוורות שחיו מתחת לפני הקרקע, התפתחו מיני הנמלים הרואות, שעלו מעל לפני הקרקע אל האור, או להיפך. החוקרים מנסים ללמוד מהמקרה הזה על האבולוציה של הנמלים בכלל, אך עד כה נמצאה רק נמלה אחת מהמין העיוור ומנסים לאתר אחרות באותו יער גשם שליד האמזונס.

במשפחת הנמלים, יש בעולם קרוב ל 6000 מינים ידועים. מספר הפרטים הקיימים במשפחת הנמלים, הוא הגדול ביותר בממלכת בעלי החיים, כך שקיימים על פני כדור הארץ יותר נמלים מאשר כל בעל חיים אחר. במרחבי ארץ ישראל מוכרים כ 200 מיני נמלים ולאחרונה חדרה לכאן נמלה חדשה, המסכנת בני אדם ובעלי חיים.

זו נמלה זעירה שעקיצתה כואבת, בשם " נמלת האש הקטנה", שהובאה מדרום אמריקה, בין השורשים של שתילי עצים. היא הולכת ומתפשטת בעמק הירדן (לשם הובאה) והיא עלולה להגיע לחופי הכנרת ולסכן אנשים.  

מחלקת החרקים כוללת בתוכה 100 אלף מינים של דבורים, צרעות ונמלים (ביחד), 450 אלף מינים של חיפושיות, 180 אלף מינים של פרפרים, 120 אלף מינים של זבובים ויתושים, 40 אלף מינים של פשפשים, 2500 מינים של פרעושים,  3500 מינים של תיקנים ועוד.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע