בראשית  \ אהוד קלפון

בסוף חג הסוכות, הסתיימה קריאת חמישה חומשי תורה ומיד החלה הקריאה מבראשית. שני הפרקים הראשונים של ספר בראשית, עוסקים בדרכים שונות, בבריאת העולם, שמים וארץ, אור וחושך, צמחים, חיות, אדם וחוה, גן העדן ועוד. סיפור הבריאה על ידי אל יחיד (בניגוד למיתולוגיה היוונית), נפוץ בדתות המערביות ומקובל על ידי מאמינים רבים ברחבי העולם. בתיאור המדעי של בריאת היקום במפץ הגדול, יש נקודת שאליה יכולים להתחבר גם אנשים המאמינים בבריאת העולם על ידי כוח עליון.

רוב המדענים בעולם, מקבלים את תיאורית "המפץ הגדול" (Big Bang) ליצירת היקום, כאירוע שהתרחש לפני כשלושה עשר מיליארד שנים. על פי תיאוריה זו, כל היקום היה מרוכז בנקודה אחת בחלל, במצב של גזים דחוסים, בטמפרטורה של מספר מיליארדי מעלות צלזיוס. לפתע התרחש פיצוץ, או "מפץ גדול" בקרב הגזים, שהלכו והתרחבו והתרחקו מהמרכז הלוהט. החוקרים טוענים שהפיצוץ נגרם כתוצאה מעוצמת הלהט והדחיסות של החומר הגזי, באותו גרעין ראשוני. ככל שהגזים התפשטו והתרחקו, כך הלכו והתקררו והפכו ממצב של גז לחומר מוצק, כמו כוכבי הלכת שהתמצקו עם הזמן. באירופה נבנה מאיץ החלקיקים הגדול בעולם, שאמור לשחזר את התנאים ששררו מיד לאחר המפץ הגדול.

כוכבים רבים כמו השמש שלנו למשל, נשארו גזים לוהטים המפיצים חום ואור וזה ההבדל בין כוכבי "שבת" המפיצים אנרגיית חום ואור, לבין כוכבי "לכת" שאין בהם אנרגיות אלו. מעריכים, שהשמש נמצאת במחצית חייה וכבר איבדה כחצי מהאנרגיה המימנית שבה. הרבה כוכבים כמו השמש, זוהרים בעוצמת אור שונה ואחרים הגיעו לסוף דרכם וכבו מזמן. יש חוקרים הטוענים, שהיקום  מתפשט ומתכווץ בתנועה אין סופית וכעת הוא נמצא בתהליך התפשטותו, עד שיגיע לקצה דרכו וישוב לאחור אל קריסתו.

בשיא התכווצותו נוצר מפץ, הגורם להתפשטות הגזים הלוהטים ובשיא התפשטותו, התהליך מתהפך עד לנקודת ההתחלה.

החומר ביקום, אינו מתכלה ואינו הולך לאיבוד, אלא משתנה על פי מצב הצבירה שבו הוא נמצא. תיאוריה אחרת, טוענת שהיקום ממשיך להתפשט מאז המפץ הגדול והוא נע מהמרכז לכל הכיוונים, מבלי לשוב לאחור.    

מאז ומתמיד, התעניינו בני האדם במעשה בריאת העולם ומקומו של האדם בתוכו. עמים עתיקים, תיארו את בריאתו על פי דרכם, הבנתם ואמונתם, המקרא מתאר בצורה מפורטת את בריאת העולם והאדם בתוכו, והחוקרים מנסים לתאר זאת, על פי תצפיות והשערות מדעיות ועל פי תוצאות המחקרים שיתקבלו בשנת 2009 במאיץ החלקיקים הגדול.

אנשים המאמינים בבריאת העולם על ידי כוח עליון וגם מקבלים את תיאורית המפץ הגדול, יכולים לומר שהיה ניצוץ אלוהי (או כוח עליון), שהביא לפיצוץ הגדול בריכוז הגזים הלוהטים (תוהו ובוהו), שהחל את תהליך בריאת היקום והתפשטותו, עד להתמצקות כדור הארץ והופעת האדם.  

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע