זהירות סלמונלה   \ אהוד קלפון

סלמונלה – (Salmonella enterica) הוא חיידק, העלול להגיע למערכת העיכול של אדם ממקורות זיהום שונים, ולגרום לו להרעלה ולנזקים בגוף. לחוקרים, ידועים כיום (08) למעלה מ 2400 סוגים של חיידקי סלמונלה (Salmonella) העלולים לגרום להרעלות. החיידק נקרא על שם חוקר אמריקאי בשם דניאל סלמון, שהצליח לבודדו בשנת 1885 ממעי של בעל חיים.

החיידק שגרם בעבר למגפות של טיפוס הבטן  באדם, נקרא Salmonella typhi  (יכול לתקוף רק בני אדם),  אך היום הוא נדיר בעולם המערבי וממשיך לגרום לתחלואה בעיקר בארצות עם רמת היגיינה ירודה. הוא מגיע לאדם ממי שתייה  מזוהמים במי ביוב וכדומה. החוקרים השלימו את פענוח רצף ה DNA  של חיידק טיפוס הבטן, כך שמכירים את הגנים המרכיבים אותו וגם את הוריאציות השונות שלו.   

חיידקי סלמונלה למיניהם מתיישבים במעי של אדם, מפרישים רעלים חזקים ובמקרים קשים הם עלולים לגרום לפגיעה בדופן המעי הדק. לעומת זאת, יש סוגי סלמונלה, שחיים במעיים של בעלי חיים במשק, בעופות ובצבים ואינם גורמים להם לחלות, אך עלולים להדביק את האדם.

חיידקי סלמונלה, הנמצאים בשחלות התרנגולת, יכולים לעבור לביצים שהיא מטילה ודרכן אל האדם. אנשים עלולים להידבק מביצים סדוקות או מלוכלכות מלשלשת עופות נגועה, מבשר עוף נגוע, או מפירות וירקות שהושקו במים מזוהמים מביוב או מגללי בעלי חיים. חיידקי סלמונלה מהסוגים האלה, חיים מחוץ למעיים ומתרבים גם מחוץ לגוף.

לאחרונה נודע שמאתיים בני אדם בארה"ב נדבקו בחיידקי סלמונלה, מאכילת עגבניות נגועות, במהלך חודש מאי 2008 . העגבניות, הושקו כנראה במים מזוהמים, או שנדבקו במהלך דרכן עד לשוק. בין השנים 1997 עד 2007  היו למעלה משלושים מקרי הרעלה בבני אדם מחיידקי סלמונלה בארה"ב. הרעלה יכולה להיות גם מאכילת מזון מקולקל מקופסת שימורים נפוחה, שבה נפלט גז מחיידקי סלמונלה (המנפח את הקופסה).

הסימפטומים מהרעלת סלמונלה, הם כאבי בטן, שלשולים או עצירות, בחילות, הקאות ועליית החום, העלולים להוביל להתייבשות הגוף.  

על מנת להימנע מהדבקה בחיידקי סלמונלה, יש להקפיד על היגיינה אישית וסביבתית, לשתות מים ממקורות נקיים, לבשל את הבשר היטב, לשתות רק חלב מפוסטר, לטבול ביצים במים רותחים לחמש שניות לפני ששוברים את קליפתן (להמתת החיידקים), לשמור שבעלי חיים וגלליהם, לא יגיעו למי השתייה או למזון.  

רצוי גם לברר, מהו מקור הירקות והפירות שקונים והאם רוססו בחומרים רעילים. למשל קשה להיפתר מחומרי הריסוס שבאפרסקים, גם לאחר שטיפה במים. הנפגעים העיקריים מהרעלת סלמונלה הם ילדים קטנים, אנשים מבוגרים ובני אדם שמערכת החיסונית שלהם ירודה.

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע