סיור בתל אנפה ובסביבה  \  אהוד קלפון

 

נוסעים בכביש גדות – גונן (918 ) וממשיכים צפונה לכיוון קיבוץ שמיר. משמאל לכביש  מבחינים בתל קטן מלא נרקיסים פורחים בינואר ובפברואר. הולכים על התל בין הנרקיסים ויש להיזהר לא ליפול לחפירות הארכיאולוגיות הרבות שנעשו בתל. העתיקות שנמצאו כאן הן מתקופת הברונזה העתיקה ועד לתקופה ההלניסטית. בעונה הזו הוא נקרא תל הנרקיסים ובראשית הסתיו(ספטמבר), הוא נקרא תל החצבים בגלל הפריחה הצפופה של החצבים. בחורף אפשר להבחין בעלים הגדולים והרחבים של  החצבים, המכסים חלקים גדולים של התל וגם בפריחה הצפופה של הנרקיסים.

 

מהתל נמשיך לקיבוץ  שמיר ונתרשם מהדולמנים שבסביבה, שהם אתרי קבורה מתקופות פרה היסטוריות. הדולמנים הם מבנים מגליתיים המורכבים מאבני בזלת ענקיות שלפי ההערכה שוקלות 40 טון כול אחת. דולמנים רבים מצויים ברמת הגולן וגם באירופה. מקיבוץ שמיר אפשר להמשיך לנסוע לכפר סאלד שם מחוץ לקיבוץ יש תערוכה של פסלים וכלים חקלאיים. נחזור דרומה באותו הכביש ובצומת נפנה ימינה (מערבה) לכיוון שדה נחמיה. נחנה את הרכב במגרש החנייה שבכניסה לקיבוץ שדה נחמיה, מול הכפר התיילנדי ונלך ברגל לאורך טיילת הירדן. בראשית האביב, הירדן זורם במלוא שפעת מימיו ועוצמתו. בריצוף שלאורך הטיילת כתובים פסוקים מהתנ"ך שבהם מוזכר נהר הירדן.

 

כמה פרטים על הנרקיס המצוי ( Narcissus tazetta ) ממשפחת הנרקיסיים שרואים בתל אנפה. זהו גיאופיט בעל בצל רב שנתי והעלים יוצאים לפני יציאת עמוד התפרחת שגובהו חצי מטר. הגלדים החיצוניים בבצל מתרוקנים ממזונם בעונה אחת ומתייבשים לאט. בפנים הבצל  מופיעים גלדים מעובים מלאי מזון המהווים את הבצל החדש של העונה (שנוצר מניצן). מכאן שכול הגלדים הנוצרים בשנה אחת, מתרוקנים בשנה השנייה ואפשר לראות את הבצל הישן ביחד עם הבצל החדש (זה נקרא בצל רב שנתי). הגלדים של הבצל החדש נוצרים מעל לבסיס הגלדים של השנה הקודמת. על מנת שהבצל יישאר באותו המקום ולא יעלה מעל פני האדמה הוא מצויד בשורשים מתכווצים המושכים את הבצל כלפי מטה. עלי הנרקיס הרכים עטופים בחותלת קרומית המגנה עליהם כאשר הם בוקעים מתוך האדמה. הנרקיס המצוי פורח בחודשי ינואר- פברואר באדמות ביצה ובין סלעים בהרים באזור הים התיכון. הפרחים הלבנים והריחניים של הנרקיס, מכילים שישה אבקנים, שחלה תחתית ואינם נסגרים בלילה.

 

הנרקיס מסמל אהבה עצמית בגלל הסיפור במיתולוגיה היוונית, על עלם שהתאהב בדמות של עצמו שהשתקפה בתוך במים. ריכוזים צפופים של נרקיסים אפשר לראות בנוסף על תל אנפה, גם בנחל אלכסנדר, על רכסי הכורכר שבשרון, בערוצי הנחלים של צפון הנגב וגם בשדה הפתוח שליד המטעים של קיבוץ יגור.           

 

         

[למאמרים נוספים]