מאובני חיות מעניינות   \ אהוד קלפון

בשנה האחרונה (08), התגלו מאובנים של חיות מוזרות ומעניינות, מתקופת הדינוזאורים. יצור אחד מאלה, שייך למחלקת הדו – חיים ודומה לצפרדע. יצור שני, הוא זוחל גדול מעופף, ויצור שלישי, הוא דינוזאור כבד שחי באזורים קרים, הסמוכים לקוטב הצפוני.
שמו של היצור הראשון Gerrothorax pulcherrimus , אורכו כמטר אחד, וגופו היה מוגן על ידי שריון גרמי, שהגן עליו מפני תנינים, שחיו בסביבתו. הוא חי באגמי מים חמימים שהיו אז בגרינלנד, בסקנדינביה ובמערב אירופה, בתקופת הטריאס, לפני 210 מיליון שנים.
הוא התחפר בקרקעית הבוצית של האגם והפתיע דגים שאותם לכד בעזרת לסתותיו החזקות. לסתותיו נפתחו בזווית לא רגילה של 50 מעלות, וכך הוא לכד דגים בקלות. הלסתות היו מצוידות בשיניים חדות, ובלסת העליונה שתי שיניים גדולות וחדות לאחיזה של הטרף החלקלק. יצור זה נכחד, כמו בעלי חיים אחרים בני זמנו, בהכחדה הגדולה של תקופת הטריאס.
היצור השני, היה זוחל מעופף ענק, שחי לפני 115 מיליון שנים ושלט אז בשמים. היצורים המעופפים האחרים שקדמו לו היו יותר קטנים, מגודל של עורב עד לגודל של נשר. הזוחל המעופף, שאת המאובן שלו מצאו לאחרונה בברזיל, שייך לקבוצת Pterosaurs . הוא חסר שיניים במקורו, מוטת כנפיו כחמישה מטרים, וגודלו כשני מטרים. קרוב משפחתו נמצא בסין הרחוקה, אך ממדיו קטנים הרבה יותר. היצור השלישי, מכונה דינוזאור הקוטב, או Edmontosaurus (Duckbill ). הוא נחשב על ידי פליאונטולוגים רבים כדינוזאור נודד, שלא נכנס להיברנציה (תרדמת חורף) במערה, כמו דובי הקוטב של היום. טמפרטורת הקוטב של אותה תקופה, הייתה חמש מעלות צלזיוס גבוהה יותר מזו של היום, לכן היה חם יותר בכדור הארץ.
דינוזאור הקוטב, נע דרומה בעונת הסתיו, כדי להימנע מהקור והחושך, ושב לשם באביב. על פי החוקרים, פיל בל ואריק סניברי מקנדה, הדינוזאורים האלה נדדו דרומה למרחק של 1500 ק"מ בסתיו, ושבו לצעוד אותו מרחק באביב. מרחק זה לא הספיק להרחיקם מהקור, לכן הם הסתגלו לחיות בתנאים אלה, וניזונו מעצי המחטניים, עצי גינקגו, וצמחים אחרים. החוקרים משערים, שהיו עוד מיני דינוזאורים שנדדו למרחקים שונים כדי לשרוד. לשם השוואה, אלה הם מרחקי הנדידה של בעלי החיים כיום. ג'ירפות נודדות
באפריקה, למרחק של 80 ק"מ בכל שנה בכיוון אחד, כדי למצוא מקורות מזון צמחי, ושבות לאותו יער שהתאושש והצמיח עלווה חדשה. פילים נודדים למרחק של 550 ק"מ בכיוון אחד, ושבים לאזור הצמיחה הקודם שבינתיים התאושש. צבאים נודדים בכיוון אחד, למרחק של 1000 ק"מ. איילות נודדות למרחק של 2000 ק"מ, וקריבו למרחק של 5500 ק"מ.
בעלי חיים באוקיינוסים, נודדים למרחקים גדולים (כגון לווייתנים), ובאוויר יש ציפורים הנודדות למרחק רב יותר. למשל שחפית הקוטב, עפה בסתיו מהקוטב הצפוני אל הקוטב הדרומי, ללא עצירה, ובאביב היא שבה בחזרה. ציפור ים קטנה בשם Shearwater , עפה בסתיו הדרומי, מניו זילנד ללא עצירה, עד לאזור הקוטב הצפוני ושבה בסתיו הצפוני.
 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע