"שבת הגדול" בטבע   \ אהוד קלפון

על פי מסורת שהחלה כנראה באמצע ימי הביניים, נקראת השבת שלפני פסח "שבת הגדול". עדות כתובה לביטוי זה, נמצאה בעתיקות רמלה, מהמאה העשירית לספירה. בארמית, היא נקראה "שבת רבא". על שום מה ניתן לשבת זו תואר זה? על פי אחד ההסברים, בשבת זו נהגו להאריך בדרשות שעסקו במנהגי חג הפסח, כי רבים הם. בשבת גדולה זו, שחלה השנה ב 09. 4. 4 , פורחים יחדיו אלון לבנה ואלה על גבעות האלונים שבסביבה. בסוף המאה השמינית לפני הספירה, חי בממלכת ישראל, הנביא הושע בן ארי, שבודאי הכיר היטב את יער האלונים שמסביבנו וכתב: "על ראשי ההרים יזבחו ועל הגבעות וקטרו תחת אלון ולבנה ואלה כי טוב צלה (הושע פרק ד פסוק 13). המחזה של שלושה עצים אלה גדלים יחד, ונותנים צל רב בקיץ, יכול היה לראות הושע, בעיקר על הגבעות המיוערות שמסביבנו, כי זה נדיר בסביבות אחרות.

הפריחה הצפופה של אלון התבור, כעת בעיצומה. הפרחים הנקביים מופיעים בקבוצות עד ארבעה ביחד, ונראים כמו כדים קטנים בעלי שלושה עמודי עלי, עם צלקות בולטות, ושחלה תחתית. הפרחים הזכריים מסודרים בתפרחות ארוכות, תלויות כלפי מטה. בכל פרח, יש שישה אבקנים עמוסי גרגרי אבקה, שעפה ברוח אל הפרחים הנקביים, להאבקתם והפרייתם. גם פריחת אלון מצוי נמצאת בעיצומה בחודשים מרץ ואפריל. האלון שהוא עץ חד ביתי, מצויד בשני סוגי פרחים. פרחים אבקניים (זכריים), הנראים כעגילים קטנים, מורכבים משישה אבקנים מלאי אבקה, הנושרים מיד עם פיזור אבקתם. הפרחים העליניים (הנקביים), מורכבים משלושה עמודי עלי ושחלה תחתית, וכמובן הם חסרי אבקה.

לבנה רפואי, נמצא כעת בשיא הדר לובן פריחתו, והאוויר מסביבו מלא ניחוח ריח בשמיו. זהו צמח דבש עשיר בצוף, המושך אליו דבורים ממרחקים. אלה אטלנטית עבותה ועתיקת יומין, הנמצאת כעת בלבלובה ובשיא פריחתה, גדלה במורדות המזרחיים של טבעון, בשטח המרעה של קיבוץ אלונים. האלה העתיקה ביותר גדלה בצומת ישע ליד חניון האלה, ואלה עבותה אחרת גדלה, ליד קבר רבי טרפון בגליל העליון.

לאלה אטלנטית יש עלעלים שאינם מחודדים כמו עלעליה של אלה ארץ ישראלית, ועפציה אופייניים. בניגוד לעצי אלה ארץ ישראלית ואלה אטלנטית הנשירים בחורף, אלת המסטיק הוא שיח ירוק עד. הוא דו ביתי, הנמצא כעת בפריחתו, ומפיץ את אבקתו מהפרחים האבקניים, הנמצאים על השיח הזכרי. השיח הנקבי נושא פרחים עליניים, היוצרים פירות אדומים בקיץ. בקרחות היער, ובשטחים הפתוחים שמסביב, ממשיכה שרשרת הפריחה באדום. היא החלה בחורף עם צבעונים, וכעת יש במרבדי כלניות. כפרטים אדומים מופיעות נורית אסיה, ודמומית, ובהמשך יופיעו דם המכבים ומשטחי פרגים אדומים. הצהובים הבולטים, הם משטחי חרציות, פרחי חרדל, קידה שעירה במקבצים גדולים בחורש, ועוד פרחים בודדים.                                    

 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע