סיסים וחרקים   \ אהוד קלפון

התור והסיס, מבשרים את האביב בארץ ישראל. בספר ירמיהו פרק ח, פסוק 7 כתוב: " ותור וסיס ועגור שמרו את בואנה". ובשיר השיר, פרק ב פסוק 12 כתוב: "הניצנים נראו בארץ עת הזמיר הגיע וקול התור נשמע בארצנו".
סיס החומות (הערים), היא ציפור שיר קטנה, המביאה תועלת רבה בערינו ובשדותינו, על ידי צמצום אוכלוסיות חרקי האביב והקיץ, שעפים באוויר.
בעברית היא נקראת בשם סיס, בגלל הצליל שהיא משמיעה, בלטינית היא נקראת Apus Apus , כי היא כביכול חסרת רגליים בגלל קטנותן, ובאנגלית היא נקראת Common Swift , בגלל מהירות תעופתה, המגיעה עד 200 קמ"ש.
הסיס חי בלהקות במזרח אפריקה, ומגיע אלינו באביב במספר להקות, מסוף פברואר עד תחילת מרץ. הוא מקנן כאן, בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה, מגדל את גוזליו, ושב בסוף הקיץ דרומה לאפריקה. בשעות הערב הוא עף ומתמרן באוויר בקבוצות קטנות או גדולות בתוך הערים, וביום הוא עף נמוך מעל השדות ולוכד עד 20 אלף חרקים, בתעופה יומית רצופה.
הסיס בונה קן, בנקיקי סלעים, בחומות, ובחריצי מבנים בעיר, ושב מאפריקה בכל שנה לאותו מקום קינון. שני בני הזוג דוגרים על הביצים במשך כעשרים יום לסירוגים עד לבקיעתן, והם מאכילים את הגוזלים בחרקים דחוסים, כחודש וחצי, עד למעוף נדידתם.
צבע הסיס כהה, גודלו כ 18 ס"מ, משקלו כ 40 גרם, מוטת כנפיו עד 45 ס"מ, ראשו שטוח, מקורו קצר ורחב (מותאם ללכידת חרקים באוויר), זנבו קצר משל הסנונית, וחי כעשר שנים.
הסיס מגיע גם לאירופה בחודש מאי, ושוהה שם זמן יותר קצר מאשר אצלנו, עד שובו לאפריקה. גם כאן וגם שם, אוכלוסיית הסיסים הולכת ומתמעטת בערים הגדולות, בגלל בנייה מודרנית של הבתים, שאין בהם פינות מתאימות לבניית קנים. על מנת לדאוג שהסיסים לא יתמעטו בסביבתנו ובפרט בערים הגדולות, יש לבנות כוכים, ותאי קינון על הבניינים.
לאחרונה, אנו שומעים יותר, על ערים בארץ ובאירופה, שבהן מתקינים קנים מתאימים לסיסים, בבניינים גבוהים. הקן חייב להיות בנוי גבוה מעל פני הקרקע, כי הסיס מתחיל את מעופו על ידי נפילה חופשית, המאפשרת לו תאוצת המראה.
הסיס והסנונית נראים דומים, בגלל שהתפתחותם האבולוציונית נעשתה בתנאים זהים (Convergent evolution), אף על פי שאין קרבה ביניהם. הדמיון נובע מצורת חייהם באוויר, מתפיסת חרקים בתעופה, מנדידתם, ממעופם המהיר וכדומה.
 

לרשימות נוספות של אהוד קלפון - מרצה למדעי הטבע והסביבה במכללת גורדון לחינוך בחיפה - הקש כאן

מופעל ע"י מידע - פרסום באינטרנט ובעלוני מידע